Napływy do funduszy pieniężnych i gotówkowych od wielu miesięcy utrzymują się na wysokim poziomie, a w lutym były rekordowo wysokie. O ile sytuacja z wcześniejszych miesięcy wiązała się z niskim oprocentowaniem lokat, o tyle w lutym doszła do tego słaba kondycja rynków akcji, co spowodowało, że wielu klientów podjęło decyzję o wycofaniu się na bezpieczniejsze pozycje. Poza tym solidne stopy zwrotu w tej grupie za zeszły rok mogą być dla wielu bardzo kuszące. Czy w związku z tak dużymi napływami inwestorzy mogą liczyć na podobne zwroty z funduszy pieniężnych i gotówkowych jak w udanym zeszłym roku? Niekoniecznie. Wysoki popyt na papiery dłużne powoduje presję na obniżkę marż.
Wyniki mogą rozczarować
– Myślę, że wielu klientów może się rozczarować w związku z wynikami tych najbezpieczniejszych funduszy, które będą pewnie niższe w porównaniu z wynikami za zeszły rok. W związku z tak ogromnymi napływami może dojść do rozwodnienia się zysków. Szczególną ostrożność zalecam w przypadku papierów skarbowych, które są po prostu drogie i trudno tu znaleźć uzasadnienie fundamentalne – przyznaje Piotr Osiecki, prezes Altusa.
Podobnie uważa Dariusz Lasek, członek zarządu Skarbca.
– Rezultaty funduszy pieniężnych rzeczywiście mogą być gorsze od wyników w roku 2017, ale nie będzie to znacząca różnica, co wynika przede wszystkim z tego, że okres spadku rentowności na świecie powoli się kończy – zauważa. – Nie zakładałbym jednak, że stopy zwrotu będą rozczarowujące, ponieważ powinny być znacząco wyższe od inflacji, co pozwala zachować inwestycji jej wartość realną, z dodatkowym zyskiem – dodaje. Przypomina, że fundusze pieniężne będą pierwszymi beneficjentami wzrostu administracyjnych stóp procentowych, choć najbliższych podwyżek w Polsce należy spodziewać się dopiero w 2019 r.
Nieco inne zdanie na temat tegorocznych zysków ma Sebastian Buczek, prezes Quercusa. – Zakładam, że wyniki funduszy gotówkowych i pieniężnych powinny być zbliżone do tych sprzed roku. W przypadku naszego Quercus Ochrony Kapitału zakładamy rezultat nie gorszy – mówi.