Kian Navid: Silna unia rynków kapitałowych to korzyści dla wszystkich państw

ESMA stale współpracuje z krajowymi organami nadzoru w UE, aby zapewnić zharmonizowane podejście do nadzoru – mówi Kian Navid, specjalista ds. zarządzania inwestycjami w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

Publikacja: 21.06.2023 21:00

Kian Navid: Silna unia rynków kapitałowych to korzyści dla wszystkich państw

Foto: materiały prasowe

W jaki sposób ESMA planuje zapewnić stabilność, ochronę inwestorów i rozwój rynków finansowych w Europie po postpandemicznej, bezprecedensowej inflacji i wojnie oraz niewątpliwym kryzysie rynków finansowych?

Rzeczywiście, w ostatnich latach przeszliśmy przez szereg nieoczekiwanych kryzysów o różnym charakterze. Uczestnicy rynku, inwestorzy oraz cała gospodarka Unii Europejskiej – wszyscy stanęliśmy w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Nie zgasły jeszcze echa pandemii Covid-19, gdy doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ryzyko na rynkach finansowych UE osiągnęło dramatycznie wysoki poziom. Inwestorzy i uczestnicy rynku coraz bardziej obawiają się globalnego spowolnienia gospodarczego, a nawet recesji w niektórych regionach. Inflacja gwałtownie rosła od połowy 2021 r. i w UE osiągnęła poziom najwyższy od początku lat 80. W konsekwencji banki centralne zaostrzyły swoją politykę pieniężną, aby zmniejszyć popyt i obniżyć inflację. Z perspektywy zarządzania inwestycjami stwarza to wiele nowych wyzwań, ponieważ zarówno inwestorzy, jak i zarządzający inwestycjami muszą dostosować się do tej nowej rzeczywistości po latach funkcjonowania w środowisku niskich stóp i niskiej inflacji. Pomimo tych okresów niestabilności, których doświadczyliśmy na rynkach akcji i obligacji w ostatnich latach, zarządzający inwestycjami w UE radzili sobie z żądaniami umorzeń, dzięki sztywnej strategii i narzędziom ułatwiającym zarządzanie płynnością. W tej sytuacji kluczowe jest jednak, aby ESMA i właściwe organy krajowe identyfikowały, monitorowały i eliminowały inne zagrożenia dla sektora zarządzania inwestycjami oraz identyfikowały możliwe źródła przenoszenia ryzyka na resztę systemu finansowego. Z perspektywy nadzorczej priorytetem dla ESMA pozostaje dopilnowanie, aby zarządzający inwestycjami przeprowadzali regularne testy warunków skrajnych płynności zgodnie z naszymi wytycznymi z 2020 r. oraz stosowali należyte polityki i procedury w zakresie wyceny aktywów, zarówno w normalnych, jak i skrajnych warunkach rynkowych. W odniesieniu do wyceny ESMA przeprowadziła w ubiegłym roku wspólne działania nadzorcze z właściwymi organami krajowymi, które oceniały zgodność nadzorowanych podmiotów z odpowiednimi przepisami dotyczącymi wyceny w ramach funduszy inwestycyjnych, w szczególności wyceny mniej płynnych aktywów. W końcowym raporcie, który opublikowaliśmy zaledwie kilka tygodni temu, ESMA przedstawiła swoją analizę i wnioski z tego ćwiczenia oraz wskazała obszary do poprawy.

Pozostało 86% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł