W jaki sposób ESMA planuje zapewnić stabilność, ochronę inwestorów i rozwój rynków finansowych w Europie po postpandemicznej, bezprecedensowej inflacji i wojnie oraz niewątpliwym kryzysie rynków finansowych?
Rzeczywiście, w ostatnich latach przeszliśmy przez szereg nieoczekiwanych kryzysów o różnym charakterze. Uczestnicy rynku, inwestorzy oraz cała gospodarka Unii Europejskiej – wszyscy stanęliśmy w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Nie zgasły jeszcze echa pandemii Covid-19, gdy doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ryzyko na rynkach finansowych UE osiągnęło dramatycznie wysoki poziom. Inwestorzy i uczestnicy rynku coraz bardziej obawiają się globalnego spowolnienia gospodarczego, a nawet recesji w niektórych regionach. Inflacja gwałtownie rosła od połowy 2021 r. i w UE osiągnęła poziom najwyższy od początku lat 80. W konsekwencji banki centralne zaostrzyły swoją politykę pieniężną, aby zmniejszyć popyt i obniżyć inflację. Z perspektywy zarządzania inwestycjami stwarza to wiele nowych wyzwań, ponieważ zarówno inwestorzy, jak i zarządzający inwestycjami muszą dostosować się do tej nowej rzeczywistości po latach funkcjonowania w środowisku niskich stóp i niskiej inflacji. Pomimo tych okresów niestabilności, których doświadczyliśmy na rynkach akcji i obligacji w ostatnich latach, zarządzający inwestycjami w UE radzili sobie z żądaniami umorzeń, dzięki sztywnej strategii i narzędziom ułatwiającym zarządzanie płynnością. W tej sytuacji kluczowe jest jednak, aby ESMA i właściwe organy krajowe identyfikowały, monitorowały i eliminowały inne zagrożenia dla sektora zarządzania inwestycjami oraz identyfikowały możliwe źródła przenoszenia ryzyka na resztę systemu finansowego. Z perspektywy nadzorczej priorytetem dla ESMA pozostaje dopilnowanie, aby zarządzający inwestycjami przeprowadzali regularne testy warunków skrajnych płynności zgodnie z naszymi wytycznymi z 2020 r. oraz stosowali należyte polityki i procedury w zakresie wyceny aktywów, zarówno w normalnych, jak i skrajnych warunkach rynkowych. W odniesieniu do wyceny ESMA przeprowadziła w ubiegłym roku wspólne działania nadzorcze z właściwymi organami krajowymi, które oceniały zgodność nadzorowanych podmiotów z odpowiednimi przepisami dotyczącymi wyceny w ramach funduszy inwestycyjnych, w szczególności wyceny mniej płynnych aktywów. W końcowym raporcie, który opublikowaliśmy zaledwie kilka tygodni temu, ESMA przedstawiła swoją analizę i wnioski z tego ćwiczenia oraz wskazała obszary do poprawy.
Z perspektywy regulacyjnej warto zauważyć, że ESMA przedstawiła w 2020 r. szereg zaleceń dotyczących sposobu wzmacniania ram regulacyjnych dla rynku funduszy inwestycyjnych, co ma na celu lepszą ochronę inwestorów i zapewnienie stabilności finansowej systemu. Cieszymy się, że Komisja Europejska i współprawodawcy wzięli pod uwagę wiele z naszych zaleceń, w szczególności potrzebę zapewnienia, że zarządzający inwestycjami mają dostęp do wystarczająco solidnego zestawu narzędzi do zarządzania płynnością i wykorzystują je w najlepszym interesie inwestorów. Negocjacje trójstronne wciąż trwają i mamy nadzieję, że ustawodawcy wkrótce osiągną porozumienie polityczne. Wciąż jednak brakuje w przeprowadzanej reformie jeszcze jednego elementu, a mianowicie odniesienia do funduszy rynku pieniężnego. ESMA przedstawiła szereg konkretnych propozycji, które mają na celu poprawę odporności funduszy rynku pieniężnego i mamy nadzieję, że unijny legislator weźmie je pod uwagę, z myślą o pełnym wzmocnieniu tych ważnych ram regulacyjnych.
UE od 8 lat pracuje nad Unią Rynków Kapitałowych, aby wszystkie państwa członkowskie uwolniły środki na pobudzenie wzrostu i otworzyły możliwości inwestycyjne dla obywateli przy wysokim poziomie ochrony inwestorów, prawdopodobnie z nie najlepszymi wynikami? Czy ESMA współpracuje w tym zakresie z innymi regulatorami w Europie i na świecie? Czy wobec ogromnej różnorodności poziomów i systemów ekonomicznych w różnych krajach usuwanie barier w tworzeniu unii rynków kapitałowych ma sens? Czy nie spowoduje to pogorszenia sytuacji krajów słabszych i ucieczki kapitału do krajów najbardziej rozwiniętych?
ESMA zawsze bardzo wspierała ambicje stworzenia prawdziwego jednolitego europejskiego rynku kapitałowego. Unia rynków kapitałowych nie jest nowym projektem, ale od 2015 r. poczyniliśmy istotne postępy w jej tworzeniu. Od tego czasu stanęliśmy jednocześnie przed wieloma nieoczekiwanymi wyzwaniami. Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, przeszliśmy przez globalną pandemię, potrzeba zrównoważonego rozwoju i cyfryzacja gospodarki przekształcają nasz świat, w tym sektor finansowy, tak samo głęboki wpływ na nasze społeczeństwa i gospodarki ma rosyjska inwazja na Ukrainę. W związku z tym zintegrowane rynki kapitałowe UE, w tym silne ramy regulacyjne i ich spójne stosowanie, stały się ważniejsze niż kiedykolwiek zarówno dla inwestorów, jak i uczestników rynku. Jesteśmy przekonani, że silna unia rynków kapitałowych przyniesie korzyści wszystkim państwom członkowskim. Jesteśmy zdeterminowani, aby usunąć pozostałe bariery dla pełnego rozwoju potencjału unii rynków kapitałowych. W tym zakresie ESMA stale współpracuje z krajowymi organami nadzoru w UE, aby zapewnić zharmonizowane podejście do nadzoru. Współpracujemy również z organami regulacyjnymi na całym świecie, aby budować wspólne globalne standardy, które pomogą w integracji między rynkami.
Zdaniem uczestników rynku finansowego jednym z największych problemów jest jego przeregulowanie zarówno w Unii Europejskiej, jak i w szczególności w Polsce, co utrudnia jego potencjalny rozwój. Mówi się o „biurokratycznej burzy”. Czy wprowadzane regulacje służą interesom inwestorów? Czy Jednocześnie nie dostrzegają niebezpieczeństw związanych z innymi egzotycznymi, niebezpiecznymi produktami krótkoterminowymi?
To prawda, że od czasu kryzysu finansowego UE wprowadziła nowe regulacje i znacznie ulepszyła jednolity zbiór przepisów. Te pokryzysowe reformy były konieczne i znacznie wzmocniły unijne ramy regulacyjne i nadzorcze. Po wprowadzeniu niezbędnych przepisów zawsze ważne jest regularne dokonywanie ich przeglądu. Chodzi o to, by zapewnić, że pozostają one proporcjonalne i adekwatne do celu, a także odzwierciedlają wszelkie zmiany na rynku czy standardy międzynarodowe. ESMA ma również mandat do przeglądu proporcjonalnego stosowania swoich działań i środków oraz doradzania w sprawie zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie może wprowadzać nowe regulacje, aby odpowiedzieć na nowe wyzwania. Na przykład w ostatnich latach wprowadzone zostały nowe przepisy finansowe, aby wesprzeć ekologiczne i cyfrowe przemiany w UE.
Ponieważ jednolity zbiór przepisów w dużej mierze obowiązuje w UE, uwaga ESMA skupiła się również na zapewnieniu spójnego stosowania tych przepisów przez krajowe organy nadzoru. Nasze prace w zakresie konwergencji nadzorczej mają zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia rozdrobnienia rynku i zbudowania prawdziwego jednolitego rynku.