Materiał powstał we współpracy z PWC
Z raportu „CFO Tax Survey”, opracowanego przez firmę doradczą PwC wynika, że 59 proc. dyrektorów finansowych opracowało i wdrożyło sformalizowaną strategie podatkową. Wprawdzie posiadanie takiej strategii i jej publikowanie jest prawnym obowiązkiem tylko dla największych firm (o rocznych obrotach powyżej 50 mln euro i grup kapitałowych) , ale bywa to przydatne w zmaganiu się z ryzykami fiskalnymi. Opracowanie takiego planu jest bowiem częścią tzw. dojrzałej funkcji podatkowej. Eksperci PwC definiują to pojęcie jako system klarownych i sprawnie zarządzanych procesów oraz interakcji wewnątrz przedsiębiorstwa dostosowanych do potrzeb organizacji, wychodzący naprzeciw zmianom w przepisach podatkowych i środowisku biznesowym.
Strategia obowiązkowa i dobrowolna
Dlaczego ta „podatkowa dojrzałość” jest tak ważna? Wynika to po części z wymogów prawnych. Otóż realizowana przez polskie władze skarbowe polityka uszczelniania systemu podatkowego polega m. in. na wprowadzaniu wymogów coraz większej przejrzystości rozliczeń biznesu. Chodzi oczywiście o zapewnienie skutecznego poboru podatków.
Szczególne wymogi dotyczą największych firm. Ministerstwo Finansów regularnie publikuje zestawienie wyników podatkowych (tj. przychodów, dochodów i kwot zapłaconego podatku) firm podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Dane te pochodzą ze zwykłych zeznań podatkowych tych firm, aczkolwiek Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które nałożyłyby obowiązek publicznego raportowania rozliczeń CIT. Ma to być wdrożenie europejskiej dyrektywy 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. w zakresie ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały (tzw. Public CbCR). Poza tym, największe firmy powinny opracować i publikować swoja strategie podatkową.
Z badania PwC, przeprowadzonego wśród dyrektorów finansowych firm różnej wielkości (także tych największych) wynika, że 59 proc. tych dyrektorów wdrożyło taką strategię, formalnie zatwierdzoną przez zarząd. Kolejne 17 proc. badanych firm dopiero pracuje nad przygotowaniem takiej strategii podatkowej, czeka na jej formalne zatwierdzenie lub też posiada strategię podatkową na poziomie grupy. Prawie co czwarta badana firma (24 proc.) deklaruje, że zdecydowało nie wdrażać strategii podatkowej i nie planuje działań w tym zakresie.