Rosyjski niedźwiedź uderzył też w rynki

Masowy odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów. Akcje na GPW spadały w czwartek w otchłań. Mocne ciosy przyjął także złoty. Wzięcie miały natomiast bezpieczne przystanie. Przyszłość? Jedna wielka niewiadoma.

Publikacja: 24.02.2022 20:39

Ukraińcy masowo wypłacają pieniądze z banków. Agresja Rosji szerokim echem odbiła się także na rynka

Ukraińcy masowo wypłacają pieniądze z banków. Agresja Rosji szerokim echem odbiła się także na rynkach finansowych, gdzie w czwartek mieliśmy panikę.

Foto: AFP

 

Historia świata i rynków finansowych, niestety tym razem związana z agresją Rosji na Ukrainę, pisze się na naszych oczach. Czwartkowa inwazja na naszych wschodnich sąsiadów wywoła panikę na giełdach.

WIG20 w pierwszych minutach handlu tracił około 5 proc. To jednak było tylko preludium. W ciągu dnia indeks spadał nawet ponad 12 proc. Wróciły więc rynkowe koszmary z pierwszej fali pandemii.

Czytaj więcej

Wojna za wschodnią granicą to krok ku stagflacji

W marcu 2020 r. WIG20 w trakcie jednej sesji stracił ponad 13 proc. Czwartkowe notowania zamknął 10,9 proc. pod kreską. Na GPW absolutnym outsiderem był wskaźnik WIG-Ukraine. Stracił prawie 40 proc. Nawet kilkudziesięcioprocentowe spadki notowały polskie spółki, które prowadzą biznes na wschodzie Europy.

Czytaj więcej

Los giełd znalazł się w rękach Putina. Wojna pogrąża parkiet moskiewski

– Ciężko prognozować, jakie będą kolejne kroki i gdzie zakończy się wyprzedaż ryzykownych aktywów. Niewiadoma jest skala konfliktu ani czas jego trwania. Niemożliwe do oszacowania są w tym momencie negatywne konsekwencje gospodarcze. W takim środowisku aktywa uważane za bardziej ryzykowne będą pozostawały w defensywie, a kapitał może płynąć w kierunku bezpiecznych przystani – mówi Rafał Sadoch, analityk BM mBanku.

Czytaj więcej

Dwucyfrowe spadki na GPW znów stały się rzeczywistością

– Niestety, rozstrzygnięcie jest poza polskim rynkiem kapitałowym i określenie strefy wsparcia jest na tym etapie eskalacji wróżeniem z fusów, ponieważ przy aktualniej dynamice rynku liczy się przede wszystkim płynność i ograniczenie pozycji bez względu na poziom cenowy – podkreśla Sobiesław Kozłowski, dyrektor w Noble Securities.

Na zachodzie Europy też obserwowaliśmy spadki, jednak sięgały one 5 proc. Oddzielną historią jest rosyjski RTS, który w ciągu dnia tracił nawet blisko 50 proc. Mocna wyprzedaż dotknęła złotego. Na drugim biegunie była m.in. ropa czy też dolar oraz metale szlachetne, które znów spełniają rolę bezpiecznej przystani. .03–.05

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł