Dobry moment na strategię rynku

Rynek kapitałowy musi mieć dokument, który będzie dla jego uczestników drogowskazem. Jeśli bowiem nie wie, dokąd się idzie, to się tam nie dojdzie – wskazywali uczestnicy Kongresu Rynku Kapitałowego. Partnerem medialnym Kongresu był „Parkiet”.

Publikacja: 07.12.2017 05:00

Strategia jest potrzebna – mówili uczestnicy debaty.

Strategia jest potrzebna – mówili uczestnicy debaty.

Foto: materiały prasowe

Strategia rynku kapitałowego jest jak najbardziej potrzebna, a i moment na jej stworzenie wydaje się być idealny – to główne przesłanie Kongresu Rynku Kapitałowego, zorganizowanego przez grupę KDPW i i wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Mówili o tym m.in. uczestnicy debaty pt. „Rządowa strategia rynku kapitałowego", moderowanej przez redaktora naczelnego „Parkietu" Andrzeja Steca.

Idealny moment

O potrzebie stworzenia strategii mówi się od wielu lat praktycznie podczas każdej konferencji, poświęconej rynkowi kapitałowemu. Problem w tym, że do tej pory kończyło się głównie na słowach. Nadzieja jednak umiera ostatnia. W tunelu znów pojawiło się światełko, które pozwala wierzyć, że strategia jednak powstanie. Mówiła o tym Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, które w tym temacie współpracuje z EBOR.

– Prace nad strategią nabierają tempa. Chcemy, aby jej tworzeniu towarzyszyły konsultacje z instytucjami rynkowymi i inwestorami. Zależy nam na tworzeniu impulsów do tego, aby decyzje podejmowane przez uczestników rynku były jak najbardziej korzystne z punktu widzenia rynku kapitałowego i rozwoju polskiego gospodarki – stwierdziła Czerwińska.

O tym, że rynek kapitałowy zasługuje na szczególne uznanie w oczach decydentów, mówił Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW.

– Na tym etapie rozwoju gospodarczego rola giełdy i rynku kapitałowego powinna rosnąć. Nie mam wątpliwości, że gdyby rynek kapitałowy rozwijał się szybciej, również gospodarka rozwijałaby się bardziej – wskazywał Rozłucki.

– Mam wrażenie, że dawno o rynku kapitałowym nie mówiono tyle, co w ostatnich dwóch latach, co akurat jest dobre – mówił z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. W jego wypowiedzi nie zabrakło jednak też wielu gorzkich słów na temat tego, w jakim miejscu jest teraz rynek kapitałowego. Wskazywał m.in. na problemy, z jakimi boryka się chociażby giełdowy rynek papierów dłużnych czy też rynek instrumentów pochodnych. – Pracy do zrobienia jest bardzo dużo. Warto szybko opracować plan działania. Oczywiście nie we wszystkich zagadnieniach uda się dojść do porozumienia, ale niech się uda nawet w 70 proc. to już będzie dobrze – wskazywał Borys.

– Potencjał rynku kapitałowego nie jest w pełni wykorzystywany – wtórował mu Michał Stępniewski, członek zarządu KDPW. – Rynek kapitałowy ma przed sobą największą szansę od lat. Osoby wspierające rynek mają bowiem do dyspozycji mechanizmy, aby tchnąć w niego nowe życie. Jeśli jednak chcemy coś zrobić, musimy opierać się na zaufaniu. To zaufanie musi być pomiędzy instytucjami, jak i osobami rynku – mówi Stępniewski.

– Zaufanie do instytucji rynku kapitałowego jest kluczowe – potwierdzał Artur Żwak, partner w EY Polska.

– Musimy wszyscy walczyć o to, aby budować zaufanie społeczne do rynku kapitałowego. Jesteśmy w stanie wesprzeć MF przy tworzeniu strategii. Musi być ona jednak tworzona w konsultacjach z uczestnikami rynku – podkreślał Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego KNF. Marek Dietl, prezes GPW wskazywał nawet na konkretne rozwiązania, które mogłaby zawierać strategia rynku.

– Awangarda polskich spółek wciąż nie jest odpowiednio reprezentowana na GPW. Ważne byśmy stworzyli zachęty dla emitentów do tego, aby stać się spółką publiczną – mówił szef warszawskiego rynku.

Kontrola równie ważna

Wiesław Rozłucki, wskazywał jednak, że nawet jeśli strategię uda się stworzyć, to nie można na tym poprzestać. – Realizacja strategii jest znacznie trudniejsza niż jej opracowanie. Powinna powstać instytucja, której jedynym celem będzie odpowiednie zarządzanie tą strategią – mówił.

Finanse
Wtorek na GPW: Asbis znów na fali, Pepco się podnosi, Boryszew atakuje
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Banki stracą na obniżce stóp. Ale zyski wciąż będą wielomiliardowe
Finanse
Handel na GPW kwitnie, ale polskim brokerom wyzwań nie brakuje
Finanse
Co trzeci Polak ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą
Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities