KDPW od pewnego czasu interesuje się technologią blockchain. Co was do tego skłoniło?
Technologia blockchain przedstawiana jest przez wielu specjalistów jako ta, która w istotny sposób zmieni wiele modeli biznesu oraz wpłynie na sposoby świadczenia usług. Dodatkowo budzi ona duże zainteresowanie sektora finansowego, w tym naszych uczestników, a w szczególności banków depozytariuszy. Z tego powodu w 2017 r. rozpoczęliśmy prace badawcze dotyczące rozpoznania tej technologii. W ramach badań poszukiwaliśmy również konkretnych obszarów, w których zastosowanie technologii rozproszonej mogłoby umożliwić wytworzenie wartości dodanej dla biznesu. Jednym z nich był eVoting, czyli umożliwienie elektronicznego głosowania na walnych zgromadzeniach spółek.
Patrząc na wdrażanie innowacji technologicznych na rynku kapitałowym, co jest największym wyzwaniem. Organizacja, zasoby ludzkie, finanse?
Wyzwania związane z wdrażaniem nowych technologii na rynku finansowym zidentyfikowane zostały w ramach prac zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych, działającego przy KNF, w którego pracach KDPW brał aktywny udział. W wyniku prac zespołu powstał plan działań mających ułatwić wprowadzanie innowacji finansowych. Istotne jest również tworzenie warunków i atmosfery do inwestowania środków w prace badawczo-rozwojowe, ponieważ tylko tą drogą można tworzyć rzeczywiste innowacje. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ponoszenia nakładów, dlatego ważną kwestią w tym zakresie jest wsparcie państwa poprzez dodatkowe finansowanie lub ulgi podatkowe. KDPW od kilku lat korzysta np. z ulgi badawczo-rozwojowej. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest umiejętność budowania i utrzymania zespołów specjalistów, nie tylko z obszaru IT, ale także z pozostałych obszarów, zdolnych do tworzenia i wdrażania innowacji.
Czy wasi klienci i partnerzy biznesowi podzielają optymizm, jeśli chodzi o zastosowanie nowych technologii? Mam bowiem wrażenie, że w tej materii jest wciąż więcej obaw niż nadziei.