Sławomir Panasiuk, KDPW: Nowe technologie to biznesowa konieczność

Sławomir Panasiuk - z wiceprezesem KDPW rozmawia Przemysław Tychmanowicz

Publikacja: 07.03.2019 05:15

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW

Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW

Foto: R. Gardziński

KDPW od pewnego czasu interesuje się technologią blockchain. Co was do tego skłoniło?

Technologia blockchain przedstawiana jest przez wielu specjalistów jako ta, która w istotny sposób zmieni wiele modeli biznesu oraz wpłynie na sposoby świadczenia usług. Dodatkowo budzi ona duże zainteresowanie sektora finansowego, w tym naszych uczestników, a w szczególności banków depozytariuszy. Z tego powodu w 2017 r. rozpoczęliśmy prace badawcze dotyczące rozpoznania tej technologii. W ramach badań poszukiwaliśmy również konkretnych obszarów, w których zastosowanie technologii rozproszonej mogłoby umożliwić wytworzenie wartości dodanej dla biznesu. Jednym z nich był eVoting, czyli umożliwienie elektronicznego głosowania na walnych zgromadzeniach spółek.

Patrząc na wdrażanie innowacji technologicznych na rynku kapitałowym, co jest największym wyzwaniem. Organizacja, zasoby ludzkie, finanse?

Wyzwania związane z wdrażaniem nowych technologii na rynku finansowym zidentyfikowane zostały w ramach prac zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych, działającego przy KNF, w którego pracach KDPW brał aktywny udział. W wyniku prac zespołu powstał plan działań mających ułatwić wprowadzanie innowacji finansowych. Istotne jest również tworzenie warunków i atmosfery do inwestowania środków w prace badawczo-rozwojowe, ponieważ tylko tą drogą można tworzyć rzeczywiste innowacje. Wiąże się to oczywiście z koniecznością ponoszenia nakładów, dlatego ważną kwestią w tym zakresie jest wsparcie państwa poprzez dodatkowe finansowanie lub ulgi podatkowe. KDPW od kilku lat korzysta np. z ulgi badawczo-rozwojowej. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest umiejętność budowania i utrzymania zespołów specjalistów, nie tylko z obszaru IT, ale także z pozostałych obszarów, zdolnych do tworzenia i wdrażania innowacji.

Czy wasi klienci i partnerzy biznesowi podzielają optymizm, jeśli chodzi o zastosowanie nowych technologii? Mam bowiem wrażenie, że w tej materii jest wciąż więcej obaw niż nadziei.

O tym, że nowe technologie wpływają na rozwój rynku finansowego, nie trzeba już dziś nikogo przekonywać. Każda licząca się na rynku firma czy organizacja angażuje się w procesy związane z innowacjami, bo to technologie będą decydować o przewagach konkurencyjnych. Tendencję tę zauważa także strona rządowa oraz – co szczególnie ważne dla rynku finansowego – Komisja Nadzoru Finansowego, która zmienia podejście do tematu fintech w ramach nowej wizji roli nadzoru w gospodarce cyfrowej. Jak mówił w ostatnich dniach przewodniczący Komisji, priorytetem nadzoru będzie budowa zintegrowanej infrastruktury regulacyjno-nadzorczej umożliwiającej bezpieczny rozwój rynku finansowego. KDPW we wszystkie przedsięwzięcia związane z wdrażaniem nowych technologii angażuje swoich uczestników, a część projektów realizowana jest w ścisłej współpracy z nimi.

Flagowym projektem opartym na blockchainie ma być eVoting. A co dalej?

Naszym celem jest dostarczanie szerokiego wachlarza usług z zapewnieniem bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami, a to jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów IT oraz komunikacji elektronicznej. Projekt aplikacji eVoting pozwolił nam na dokładne zapoznanie się z technologią blockchain i otworzył drogę do zaoferowania rynkowi platformy blockchain, na której mogą być uruchamiane kolejne aplikacje. Rozwijamy się w różnych obszarach, nie tylko opartych na technologii blockchain. Warto wspomnieć choćby o tworzonych rozwiązaniach informatycznych w obszarze obsługi papierów niepublicznych. Planujemy poszerzyć i uatrakcyjnić nasze interfejsy dostępowe dla klientów, jak również zaproponować spójny model uwierzytelniania i autoryzacji. Pierwsze efekty tych prac będą widoczne już z początkiem II półrocza.

Jakie korzyści wam, a także całemu rynkowi, może przynieść szersze zastosowania nowych technologii?

Sektor finansowy jest największym użytkownikiem technologii cyfrowych oraz główną siłą napędową cyfrowej transformacji gospodarki. Nowe technologie mogą wspomagać tradycyjne instytucje finansowe m.in. poprzez wspieranie przetwarzania w chmurze, robo-advisory czy operacje na dużych bazach danych, umożliwiając nie tylko ograniczenie kosztów, ale przede wszystkim budowanie oferty dla ich klientów. Proszę spojrzeć na sektor bankowy, który w Polsce bardzo chętnie stosuje wszelkie nowinki technologiczne. Polskie banki są w gronie liderów zmian technologicznych na świecie. Przykładem szybkiej adaptacji nowych technologii jest bankowość mobilna. Ponad 60 proc. posiadaczy telefonu komórkowego w Polsce używa aplikacji mobilnej, co jest najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej. Polscy użytkownicy wymieniani są w gronie najszybciej przyswajających mobilne technologie. W związku z tym, że na rynek finansowy wchodzą nowe generacje klientów, dla których stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych jest często warunkiem korzystania z określonej usługi, wprowadzanie nowych technologii jest już nie tyle trendem, ile biznesową koniecznością.

Konferencja IDM coraz bliżej

Od 7 do 10 marca w Bukowinie Tatrzańskiej będzie się odbywała coroczna konferencja Izby Domów Maklerskich poświęcona rynkowi kapitałowemu. W tym roku jej hasłem przewodnim będzie: „Rynek przyszłości, przyszłość rynku – rynek kapitałowy wobec wyzwań innowacyjnej gospodarki". Jeden z paneli dyskusyjnych poświęcony będzie wpływowi nowych technologii i globalizacji na polski rynek kapitałowy. Wśród jego uczestników znajdzie się Sławomir Panasiuk, który funkcję wiceprezesa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych pełni od 2011 r. Z grupą KDPW zawodowo związany jest jednak od 1999 r.

Finanse
WIG przebił 100 tys. pkt. Inwestorzy świętują
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Finanse
WIG-banki szybko odrobił straty w przerwie w wojnach celnych Trumpa
Finanse
Minister aktywów państwowych: Nowy podatek od banków jest nie na miejscu
Finanse
Drzwi do 100 tys. pkt otwarte. W czwartek WIG zaatakuje psychologiczny poziom?
Finanse
Środa na rynku: Dzień rekordów, Diagnostyka nie zawodzi, Cyfrowy z nową wyceną