Mniejsze wpływy, głównie w związku z reformą PIT, połączone ze stale rosnącymi wydatkami bieżącymi skutkowały tym, że w wielu samorządach toczyła się walka o znalezienie koniecznych oszczędności. Stawka była wysoka, ponieważ budżety muszą być zgodne z ustawowymi wymogami ostrożnościowymi, w tym indywidualnie określanymi wskaźnikami zadłużenia, które uzależniają zdolność jednostek samorządowych do zadłużania się od historycznych zdolności do osiągania nadwyżek finansowych. Brak spełniania wspomnianych wymogów grozi koniecznością przyjęcia programu postępowania naprawczego. To z kolei oznaczałoby dalsze ograniczenia możliwości w pozyskiwaniu finansowania.
By zapobiec zrealizowaniu się powyższego czarnego scenariusza, samorządy zmuszone były ograniczyć planowane wydatki. Niestety, cięcia dotknęły w znacznym stopniu inwestycji rozwojowych i proekologicznych.
Obligacje przychodowe
Mając na uwadze, że nie zanosi się, aby w kolejnych latach sytuacja była lepsza, warto przypomnieć o istnieniu możliwości pozyskiwania przez samorządy finansowania w drodze emisji obligacji przychodowych.
Obligacje przychodowe stanowią rodzaj instrumentu dłużnego, w którym źródło spłaty jest ściśle powiązane z określonym przedsięwzięciem lub majątkiem przedsięwzięcia. Obligacje przychodowe mogą być wykorzystywane w celu sfinansowania różnego rodzaju inwestycji infrastrukturalnych, w ramach których możliwe jest wyodrębnienie majątku oraz strumienia przychodów dostarczanych przez dany projekt inwestycyjny. W szczególności przedsięwzięcia finansowane za pośrednictwem obligacji przychodowych dotyczyć mogą takich sfer jak komunikacja miejska, mieszkalnictwo komunalne czy gospodarka wodno-ściekowa.
W założeniu, przy dobrze skonstruowanym powiązaniu źródła spłaty ze strumieniem przychodów, obligacje przychodowe spłacane powinny być niejako z dodatkowych przepływów pieniężnych, które nie obciążają wpływów budżetowych pochodzących z danin publicznych. Powyższa cecha sprawia, że na gruncie ustawy o finansach publicznych zobowiązań wynikających z obligacji przychodowych nie uwzględnia się przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika zadłużenia. Niniejsze wyłączenie pozwala zatem na uwzględnienie w budżecie jednostki samorządowej dodatkowego źródła finansowania w celu realizacji niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych.