– To wydarzenie o strategicznym znaczeniu dla całej grupy i jej efektywnego funkcjonowania na konkurencyjnym rynku chemicznym. Umowa pozwoli grupie m.in. na wykorzystanie synergii i wzmocnienie pozycji poprzez zintegrowane zarządzenie obszarem handlu – podkreślił Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Umowa zakłada powołanie departamentu korporacyjnego handlu nawozami z siedzibą w Puławach. To ewidentny ukłon w kierunku puławskich związków zawodowych, które nie zgadzały się na wydzielenie jakichkolwiek obszarów ze struktury firmy. Związkowcy obawiali się bowiem utraty samodzielności lokalnych menedżerów w decydowaniu o polityce handlowej Puław. Zaś z punktu widzenia zarządu Azotów, integracja pionów handlowych w największych zakładach była niezbędnym ogniwem wieńczącym trudny i długotrwały proces konsolidacji całej grupy. Dzięki temu fabryki nie będą konkurowały ze sobą na rynku. Budowa silnego zaplecza handlowego pozwoli też wykorzystać efekt skali. Spór w tej sprawie nabrzmiał tak mocno, że związkowcy grozili strajkiem. Już wcześniej organizacje związkowe informowały jednak, że ulokowanie departamentu handlu w Puławach byłoby spełnieniem ich postulatów.

Pod koniec ubiegłego roku Grupa Azoty poinformowała również o konsolidacji obszaru obsługi bocznic. W 2017 r. spółka wdrożyła też jednolity regulamin zamówień, który pozwolił na zwiększenie kontroli nad procesami przetargowymi i zakupami. Efektem wdrożenia jednolitych regulacji było zwiększenie konkurencyjności wpływających ofert i wielomilionowe oszczędności. Kluczowe obszary w działalności Grupy Azoty są dziś kierowane przez menedżerów z całej Polski, niezależnie od siedziby spółki, w której pracują. W obszarze zakupu strategicznych surowców w większości przypadków wspólnie dokonywany jest wybór dostawców i prowadzone są negocjacje cenowe, co pozwala na uzyskiwanie konkurencyjnych cen. box