Taki termin na osiągnięcie porozumienia postawiła Agencja Rozwoju Przemysłu. Z końcem roku wygasają ponadto uchwały akcjonariuszy spółki w sprawie ratunkowych emisji akcji. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie było wiadomo, czy bankom udało się wynegocjować ostateczne warunki umowy. Z naszych ustaleń wynika, że na dziś zaplanowano ostateczne negocjacje.
W środę wydawało się, że spółka jest już bliska porozumienia. Większość banków zgodziła się bowiem na podzielenie ich na dwie grupy: tych, które będą dalej finansowały działalność Polimeksu, oraz takich, które nie są zainteresowane finansowaniem przedsiębiorstwa, ale zobowiążą się, że nie będą podejmować działań mogących zaszkodzić porozumieniu. Chodziło przede wszystkim o to, by banki wchodzące w skład drugiej grupy zobowiązały się, że w razie wypłaty środków z wystawionych przez nie gwarancji nie będą wszczynać egzekucji.
289,3 mln zł
skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej miał Polimex w III kwartale
Warunki umowy zaakceptowali też wszyscy obligatariusze.?W środę wieczorem okazało się jednak, że na takie rozwiązanie nie zgadza się bank Pekao, który poinformował, że będzie skłonny uczestniczyć w gwarancjach o niższej wartości. Dlatego oczekiwał, że resztę przejmą od niego inne banki finansujące działalność spółki. Nasi rozmówcy wyrażali wczoraj nadzieję, że bankom uda się porozumieć w tej kwestii.?Dawali do zrozumienia, że byliby bardzo zdziwieni, gdyby kompromis nie został osiągnięty.