Ursus: Etiopia początkiem afrykańskiej ekspansji

Ursus przygotowuje się do realizacji szóstej transzy dostaw w ramach pierwszej umowy, która obejmuje sprzedaż łącznie 1,5 tys. ciągników do Etiopii. Dostawa kolejnych 1,5 tys. ciągników do tego kraju uzależniona jest od decyzji polskiego rządu i udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu dla etiopskiego partnera – firmy METEC.

Aktualizacja: 27.05.2015 07:27 Publikacja: 27.05.2015 06:00

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, przekonuje, że na afrykańskim rynku spółka znalazła swoja niszę.

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa, przekonuje, że na afrykańskim rynku spółka znalazła swoja niszę.

Foto: Archiwum

– UE przeznacza na kredyty pomocowe dla Afryki średnio 0,3 proc. PKB, podczas gdy Polska zaledwie 0,1 proc. Warto, aby Polska również mocno się angażowała we wsparcie eksportu do Afryki – to ogromy rynek zbytu i szansa na rozwój wielu krajowych firm – mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Ursus aktywnie poszukuje nowych partnerów na afrykańskim rynku. – Rozmawiamy z przedstawicielami kilkunastu krajów, w tym Tanzanii, Kenii, Zambii i Nigerii. Mamy nadzieję, że Etiopia to dopiero początek naszej ekspansji afrykańskiej – twierdzi prezes Ursusa. – Kluczowe znaczenie dla podpisania kolejnych kontraktów ma oczywiście porozumienie w sprawie kredytów rządów krajów afrykańskich z polskim rządem – podkreśla Zarajczyk.

Afrykański rynek jest atrakcyjny dla spółki ze względu na wyższe marże niż w Europie. Duże światowe koncerny nie są zainteresowane rynkiem afrykańskim. Wyjątek stanowią aktywnie działające na tamtejszym rynku firmy chińskie i indyjskie. – Ze względu na fatalną jakość swoich produktów firmy te zdążyły się już tam skompromitować. Dlatego Ursus ze swoją prostotą konstrukcji i solidnością znalazł tam swoją niszę – twierdzi Zarajczyk.

Jaki rok czeka Ursusa? Firma chce zwiększyć wielkość produkcji, jednak – jak podkreśla prezes – rozwój maszyn rolniczych w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych.

– Koniunktura w Europie silnie uzależniona jest od dystrybucji środków unijnych. Wiele zależeć będzie też od regularności dopłat dla polskich czy europejskich rolników– przekonuje prezes. – W Afryce wszystko opiera się na kredytach pomocowych, za które kupowane są maszyny. Pewne kontrakty mogą się przesunąć na kolejne lata – dodaje.

Wywiad z Karolem Zarajczykiem, prezesem Ursusa, w dzisiejszym dzienniku "Rzeczpospolita"

Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia