Budownictwo: Waloryzacja umów budowlanych albo sąd

Z jednej strony GUS podaje, że produkcja budowlano-montażowa w Polsce wzrosła we wrześniu o ponad 16 proc., a po trzech kwartałach wzrost sięga blisko 20 proc.

Publikacja: 18.10.2018 05:04

Budownictwo: Waloryzacja umów budowlanych albo sąd

Foto: Fotorzepa, Sławoir Mielnik Sławoir Mielnik

Z drugiej ukazuje się kolejny w ostatnich dniach gorzki raport o kondycji przedsiębiorstw z sektora, a giełdowy Mirbud odstępuje od podpisania kolejnego wygranego kontraktu autostradowego.

– Jako branża szykujemy się na batalię dotyczącą uwzględnienia przez zamawiających prace budowlane wzrostu kosztów realizacji. Inwestorzy – zarówno publiczni, jak i prywatni – przyzwyczaili się do stałych cen w kontraktach – ale w ostatnich latach koszty materiałów i wykonawstwa poszybowały – wskazał Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbudu. – We współpracy z renomowaną firmą doradczą przygotowujemy raport, który pokaże obiektywnie, jak wzrosły te koszty w ostatnich dwóch, trzech latach, by uświadomić inwestorom, że wykonawcy nie mogą brać na siebie całego tego ciężaru. Trzeba wypracować kompromis albo sprawy skończą się w sądach – podkreślił.

Foto: GG Parkiet

Raport ma powstać w ciągu kilku miesięcy, najpóźniej do stycznia przyszłego roku. Zdaniem Wojciecha Trojanowskiego, członka zarządu Strabagu, dokument może być orężem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, który reprezentuje branżę w negocjacjach z decydentami.

Spowodowany inwestycyjnym boomem – znacznie ponad potencjał rynku – wzrost kosztów materiałów i wykonawstwa, przy sztywnych cenach w kontraktach, pożera marże generalnych wykonawców. Coraz trudniej też zawierać nowe kontrakty, bo między budżetami inwestorów a cenami ofertowymi firm jest duży rozdźwięk.

Branża od lat apeluje o zmiany, szczególnie w przypadku długoterminowych kontraktów infrastrukturalnych. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewniał niedawno, że trwają prace nad kwestią indeksacji cen. Jednym z analizowanych wątków jest jednak to, czy zmiany można wprowadzić do już realizowanych kontraktów.

Menedżerowie brali udział w prezentacji dorocznego raportu Deloitte o kondycji branży. Analitycy podkreślają, że mimo wzrostu rynku wyniki generalnych wykonawców są pod presją. Sytuacja oznacza też, że nie wszystkie plany inwestycyjne zostaną zrealizowane.

Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia