Mateusz Choromański: Praca maklera cały czas się zmienia, ale nadal będzie na nią zapotrzebowanie

Konkurencja jest jednym z filarów rynku i pcha jego uczestników do przodu – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.

Publikacja: 22.01.2024 06:00

Mateusz Choromański, Santander BM

Mateusz Choromański, Santander BM

Foto: materiały prasowe

Na rynku maklerskim łatwiej jest się zbroić i atakować z dalszej pozycji czy bronić czołowego miejsca? Czuć oddech konkurencji?

Najłatwiej byłoby zapewne zbroić się, konsumując duże środki – czy to w celu atakowania z dalszej pozycji, czy też w celu bronienia czołowego miejsca. Tym większą satysfakcję daje zatem osiągniecie jednego bądź drugiego bez konieczności uciekania się do takowego rozwiązania.

Zdecydowanie da się wyczuć aktywność konkurencji na wielu polach i jest to bardzo motywujące. Będąc aktywnym zawodowo w sercu rynku kapitałowego, jakim jest giełda, należy cieszyć się z mechanizmów tegoż rynku. Konkurencja jest przecież jednym z jego filarów i pcha jego uczestników do przodu.

Czytaj więcej

Borciuch nowym królem. Santander BM znów na szczycie

Rok temu mówił pan, że 2022 r. mimo spadków był ciekawym okresem. Jaki z perspektywy maklerskiej był 2023 r.?

Okazało się, że z punktu widzenia zmienności rynku, która jest jednym z kluczowych czynników dla branży maklerskiej, ten rok był nie mniej ciekawy. Jeżeli dorzucimy do tego całoroczny wynik warszawskich indeksów, które okazały się być jednymi z najlepszych na świecie, to trudno zarzucać zeszłemu rokowi brak wrażeń. Tym, czego i w 2023 r., i w poprzednich latach zabrakło branży maklerskiej, były porządnej skali napływy środków na GPW. Na poprawę w tej kwestii, oprócz TFI oczywiście, liczą też właśnie podmioty maklerskie.

Także rok temu mówił pan, że jako zespół macie jeszcze pole do poprawy. Tę poprawę zanotowaliście w 2023 r.?

Jak najbardziej. Z punktu widzenia naszej branży kluczowa jest kwestia bazy klientów, którą w zeszłym roku udało się nam istotnie poszerzyć. Satysfakcję czujemy także z tego, co osiągnęliśmy w materii rozwoju narzędzi i technologii stosowanych w codziennej pracy.

Co może przynieść ten rok z perspektywy waszego zespołu?

Tak jak i każdy poprzedni, przyniesie nam zapewne dużo pracy, ale mam nadzieję, że także i satysfakcji. Liczymy, że mimo słabego początku, a wręcz jakiegoś falstartu w wykonaniu warszawskich indeksów, da nam kontynuację wzrostów i wyczekiwane napływy środków na GPW.

Część osób twierdzi, że maklerzy instytucjonalni to hermetyczne środowisko i ciężko przebić się w nim nowym osobom. To prawda?

Taką opinię faktycznie można często usłyszeć, ale myślę, że to nie jest tak, że maklerzy są zamknięci na nowe osoby i odmawiają wstępu do swojej branży. Fakt, że rozwój polskiego rynku kapitałowego w ostatnich latach nie był zadowalający, powodował, że cała branża jako taka nie miała zbyt wielkiego zapotrzebowania na nowe osoby. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości ulegnie to zmianie, a osobiście uważam, że wszystkim dobrze zrobiłby powiew świeżości w postaci np. młodych osób z nowym podejściem do wielu kwestii.

Widzicie w ogóle zainteresowanie tą pracą wśród młodych osób?

Niewielkie. Można chyba postawić tezę, że młode osoby, które są mocniej zainteresowane rynkami finansowymi, swoją uwagę często kierują obecnie na samodzielne „inwestowanie”, najchętniej w nowo powstałe instrumenty, jak np. kryptowaluty.

Niektórzy twierdzą, że czas maklerów dobiega końca…

Takie tezy słyszę, odkąd zacząłem pracę maklera instytucjonalnego, czyli od 13 lat, więc miałem sporo czasu, żeby z nimi się zmierzyć i dojść do wniosku, że to nie tak. Praca się zmienia i będzie się zmieniać coraz szybciej, ale dalej będzie na nią zapotrzebowanie w tej czy innej formie.

Biura maklerskie
ETF-y – brokerzy nie spieszą się z obniżkami opłat
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Biura maklerskie
Żabka pomogła maklerom, ale to XTB rozbiło bank
Biura maklerskie
WATS – maklerzy wierzą w start za rok
Biura maklerskie
Omar Arnaout: XTB patrzy odważniej na Francję i Niemcy
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Biura maklerskie
Maklerskie porządki zawitały również do BM Alior Banku
Biura maklerskie
Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa