Lokata terminowa - pewny zysk dla każdego

Inwestycje niemal zawsze wiążą się z ryzykiem. W większości przypadków jest to brak zysków, jednak pewne pocieszenie przynosi odzyskanie zainwestowanych środków. Niestety czasem zdarzają się przykre sytuacje, jak bankructwa czy upadłości, przez co inwestor nie tylko nie zarabia, ale również traci wszystkie włożone w interes pieniądze. Czy da się zyskać bez najmniejszego ryzyka? Tak, w tym celu powstały lokaty terminowe.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:29 Publikacja: 04.10.2016 14:16

Lokata terminowa - pewny zysk dla każdego

Foto: ROL

Lokaty terminowe kalkulator zysków czyli wiesz, ile zarobisz

Jakie zalety mają lokaty terminowe? Przede wszystkim od początku wiadomo, że nie stracimy zainwestowanych pieniędzy. Decydując się na ich założenie, wskazujemy, jaką sumę przeznaczamy na inwestycję i wybieramy okres jej trwania. Po tych ustaleniach z góry wiemy, ile zarobimy. Ponieważ lokaty terminowe prowadzone są przez banki, nie ma w tej sytuacji ryzyka niepewności, jak w przypadku grających spekulancko czy ryzykownie funduszy inwestycyjnych.

Dostępny dla osób inwestujących w lokaty terminowe kalkulator umożliwia natychmiastowe wyliczenie zysku oraz podanie jego wysokości po odprowadzeniu należnego podatku. Banki proponują różne okresy trwania lokat – od jednego miesiąca zaczynając, kończąc nawet na sześćdziesięciu. Łatwo możemy sprawdzić, w które lokaty najlepiej zainwestować, innymi słowy, które przyniosą najlepsze zyski. Zanim jednak zaczniemy, wypada dowiedzieć się coś więcej na ten temat.

Lokata terminowa – jak to właściwie działa?

Lokata terminowa opiera się na prostej zasadzie – inwestor powierza bankowi określoną przez siebie samego sumę pieniędzy na określony czas, a po jego upływie otrzymuje ją powiększoną o ustalony procent. Jaki to procent? Ponieważ każdy bank chce przyciągnąć do siebie klienta, oprocentowanie lokat jest dość atrakcyjne - może wynosić nawet 2,89% w skali roku.

Oczywiście gdy decydujemy się na inwestycje w lokaty terminowe, kalkulator pozwala ustalić oprocentowanie lokat, co jest podstawą do wyliczenia zysku. Po upływie ustalonego czasu, lokatę możemy zamknąć lub przedłużyć. W pierwszym przypadku inwestorowi wypłacany jest zysk oraz zainwestowane środki, w przypadku drugim – naliczanie procentów zaczyna się od nowa. Banki są dość elastyczne i umożliwiają wprowadzenie dowolnych zmian zarówno podczas zakładania nowej lokaty, jak i w okresie trwania już rozpoczętej. Obejmuje to również rezygnację z lokaty, czyli wcześniejsze wycofanie z niej pieniędzy (np. z przyczyn losowych).

Gdzie można założyć lokatę?

Oczywiście w każdej placówce banku. A ponieważ instytucje idą z duchem czasu, posiadacze kont internetowych mają możliwość założenia lokaty z jego poziomu, a także za pośrednictwem oficjalnej aplikacji mobilnej danego banku. Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty warto sprawdzić na specjalistycznych stronach w sieci, jaka aktualnie jest najlepsza. Rankingi takie aktualizowane są na bieżąco. Ich sprawdzenie może pomóc w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej zainwestowania ciężko zarobionych pieniędzy, dlatego warto spędzić trochę czasu na dokonanie porównania.

Banki
Kursy banków spadają. Inwestorów przestraszyła wizja szybkich cięć stóp RPP
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Banki
PKO BP chce pomóc sfinansować transformację energetyczną. Jest kwota
Banki
Banki kupują rządowy dług. Czy tracą na tym kredytobiorcy?
Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany
Banki
Gdzie trafiają zyski naszych banków? Większość zostaje w Polsce
Banki
Kredyt mieszkaniowy niemal jak dobro luksusowe. Znamy dane za luty