Biorą one początek z opublikowanego 31 października 2018 r. przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) raportu w sprawie wytycznych w zakresie należności niepracujących i restrukturyzowanych, których celem jest zachęcenie banków do efektywnego zarządzania ekspozycjami zagrożonymi i zrównoważonej redukcji tych ekspozycji w swoich bilansach.
Głównym nowym obowiązkiem będzie wdrożenie strategii dla ekspozycji zagrożonych zgodnie z wytycznymi lub dostosowanie do wytycznych już istniejących strategii w bankach, których wskaźnik NPL obliczony zgodnie z metodologią EBA według stanu na koniec 2018 r. będzie równy bądź wyższy od 5 proc. Jednak w Polsce KNF może nałożyć na bank taki obowiązek, nawet jeśli wskaźnik NPL jest poniżej 5 proc., ale doszło do pogorszenie jakości aktywów (średni w polskim sektorze to 6,8 proc.). Nadzorcy jednak podkreślają, że poziom 5 proc. nie powinien sugerować optymalnego wskaźnika NPL, w którego osiągnięcie banki powinny celować, i nie powinien być uważany za domyślny w strategiach zarządzania ekspozycjami zagrożonymi. Według EBA powinny one zapewniać ich redukcję w określonym, realistycznym terminie, ale jednocześnie odpowiednio ambitnym. Próg 5 proc. powinien być uwzględniony na poziomie danego banku, a także indywidualnego portfela.
Wdrożenie planu zarządzania portfelem NPL jest jednym z działań niezbędnych do opracowania i wdrożenia strategii w zakresie NPL, która wraz z planem operacyjnym powinna być określona oraz zatwierdzona przez organ zarządzający i przynajmniej raz w roku poddawana przeglądowi. Plan operacyjny powinien wyraźnie określać, jak instytucja kredytowa będzie wdrażać operacyjnie strategię w zakresie NPL w terminie przynajmniej od roku do trzech lat.
KNF wciąż pracuje nad rekomendacją R w sprawie ujednolicenia podejścia banków do rezerw. Projekt jest na etapie uzgodnień wewnętrznych. Następnym krokiem będą uzgodnienia z audytorami i bankami. Nowe rozwiązania mogą w sposób znaczący wpłynąć na zmiany modeli utraty wartości. MR