Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.09.2019 17:55 Publikacja: 29.09.2019 17:55
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
Na koniec 2018 r. wskaźnik ten wynosił już 53,3 proc., czyli był o 10 pkt proc. większy niż sześć lat wcześniej (średnia dla krajów strefy euro to 63 proc.). Faworytem do przejęcia mBanku, czwartego gracza na rynku, wydają się banki już obecne w Polsce, a ze względu na jego skalę musiałyby być to spore instytucje, więc prawdopodobnie byłby to ktoś ze ścisłej czołówki (są spore szanse, że będzie to państwowe PKO BP lub Pekao). Gdyby przejmującym był ktoś z pierwszej piątki, wskoczyłby do niej BNP Paribas i udział tego grona w aktywach sektora wzrósłby do 57,5 proc. (po wyłączeniu hipotek frankowych mBanku). Teraz wskaźnik w Polsce niższy od średniej dla strefy euro, gdzie sięga ponad 60 proc., oznacza, że polski rynek jest jednym z bardziej rozdrobnionych w regionie. W krajach takich jak Chorwacja, Słowacja, Portugalia przekracza 70 proc., w Czechach zbliża się do 65 proc., a w Hiszpanii do 62 proc. W Rumunii oscyluje wokół 60 proc. Na Węgrzech jest niższy i wynosi niecałe 50 proc., we Francji i Włoszech odpowiednio po 46 proc. i 43 proc. Wyjątkowo niski jest w Niemczech (nieco ponad 30 proc.), które są wyjątkowym krajem ze względu na duży udział w rynku Landesbanków (ich właścicielami są państwa związkowe), mających zresztą kłopoty finansowe i planowane jest łączenie, oraz Sparkassen (lokalne kasy oszczędnościowe). MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas