Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.10.2019 05:00 Publikacja: 24.10.2019 05:00
Foto: Adobestock
Daje on sądom możliwość niezastosowania instytucji przedawnienia w wyjątkowych okolicznościach. To może budzić obawy u klientów, że bank jest w lepszej sytuacji niż konsument.
– Proszę pamiętać o art. 117 § 2(1) k.c., który wprost wskazuje, że po upływie okresu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia przysługujących roszczeń – zaznacza radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Dodaje, że przy ewentualnej ocenie możliwości zastosowania art. 117 (1) k.c. sąd będzie musiał ocenić całość roszczeń oraz ich podstawy prawne, w których przy ocenie abuzywności ocenia się między innymi czy doszło do naruszenia dobrych obyczajów, które stanowią klauzulę generalną i odsyłają do zasad moralnych czy etycznych. Przypomina też, że sądy powinny brać pod uwagę wypracowaną w doktrynie i orzecznictwie „zasadę czystych rąk" zakładającą, że nie może powołać się na zasady współżycia społecznego czy dobre obyczaje, ten kto sam je naruszył.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Narodowy Bank Polski poinformował w sprawozdaniu rocznym za 2024 r. o stracie w wysokości 13,3 mld zł. To trzeci raz z rzędu, gdy bank centralny zakończył rok pod kreską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas