Polacy ufają bankom

Polacy czują się pewnie przeprowadzając transakcje finansowe w świecie cyfrowym, ale sporo z nich uważa, że rola klientów w zapewnieniu bezpieczeństwa jest niewielka.

Publikacja: 20.08.2020 09:06

Polacy ufają bankom

Foto: Adobestock

Polacy czują się bezpiecznie korzystając z bankowości elektronicznej, deklaruje tak 87 proc. ankietowanych. Z kolei 7 proc. badanych raczej nie czuje się pewnie, a tylko 1 proc. uznaje, że zdecydowanie nie (z tego rodzaju bankowości nie korzysta 5 proc. ankietowanych) – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster w lipcu na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Badani wymieniają banki oraz instytucje płatnicze w największej mierze jako podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo finansowych usług elektronicznych. Kolejny raz ankietowani (61 proc.) wskazali banki jako liderów cyberbezpieczeństwa. Kolejne miejsca zajmują wojsko i policja (35 proc.) oraz firmy technologiczne (28 proc.).

Banki (78 proc. ankietowanych) oraz organizacje płatnicze (31 proc.) postrzega się jako podmioty najbardziej zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze cyberbezpieczeństwa. Mimo że ważna jest też rola klientów w zapewnieniu bezpiecznych transakcji w świecie cyfrowym, tylko 28 proc. Polaków czuje się współodpowiedzialnymi za bezpieczeństwo transakcji finansowych w sieci. Blisko 40 proc. Polaków nie zmienia regularnie hasła do bankowości internetowej, a 36 proc. do bankowości mobilnej. Jednak aż 67 proc. badanych przyznało, że stosuje te same hasła w różnych miejscach, z czego 16 proc. deklaruje, że robi to często. Nieco ponad połowa (56 proc.) Polaków deklaruje, że stosuje długie, skomplikowane hasła, a 10 proc. nie stosuje jakichkolwiek metod ochrony haseł. Zaledwie co trzeci Polak nie stosuje tych samych haseł do różnych kont, a 17 proc. często stosuje je w różnych miejscach. Tylko 5 proc. korzysta z menadżerów haseł.

Blisko 20 proc. badanych nie korzysta z bankowości mobilnej. Najbardziej popularnym (45 proc.) sposobem odblokowania telefonu jest kod PIN. 39 proc. Polaków odblokowuje telefon w sposób biometryczny (skan odcisku palca lub twarzy). Niestety całkiem sporo, bo 13 proc. badanych, nie stosuje jakiegokolwiek zabezpieczenia dostępu do urządzenia. Ponad połowa (54 proc.) ankietowanych deklaruje korzystanie z aktualnego oprogramowania antywirusowego na swoim smartfonie.

Aż 65 proc. Polaków jest skłonnych do ponoszenia dodatkowych, stałych opłat aby zwiększyć poziom cyberbezpieczeństwa swoich finansów. Ponad połowa badanych w wieku 18- 24 jest w stanie przeznaczyć na ten cel kilka złotych miesięcznie – wynika z badania.

Podczas lockdownu Polacy najczęściej korzystali w formie wyłącznie elektronicznej z bankowości oraz możliwości załatwienia spraw urzędowych (79 proc.), zakupów odzieży (32 proc.) oraz porad i konsultacji medycznych (26 proc.). Po zniesieniu obostrzeń Polacy dalej chętnie będą chcieli korzystać elektronicznie z bankowości (81 proc.), zakupów odzieży (36 proc.), zakupów sprzętu elektronicznego (19 proc.).

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia