Po okresie silnych spadków rentowności skarbowych papierów dłużnych, do jakich doszło w czerwcu (-15 punktów bazowych) i w lipcu (-4 pb.), tym razem sierpień przyniósł stabilizację notowań. W pierwszych dwóch tygodniach utrzymały się one na praktycznie niezmienionych poziomach. W drugiej połowie miesiąca dominowała podaż. Ostatecznie rentowność obligacji wzrosła w sierpniu średnio o 13 pb., a kwotowania kontraktów IRS aż o 35 pb. Obserwować można tendencję do podnoszenia się krzywej dochodowości w krótszych sektorach (do 5 lat), przy stabilnych notowaniach dłuższych, 10-letnich instrumentów.
Spread pomiędzy obligacjami OK0112 a DS1019 zawęził się według danych na 31 sierpnia do 99 pb. ze 110 pb. w lipcu. Rentowność rocznych bonów skarbowych osiągnęła poziom 4,25 proc., natomiast obligacji OK0112 – 5,09 proc., PS0414 – 5,60 proc., DS1019 6,08 proc. i WS0922 – 6,13 proc. Instrumenty pochodne wyceniają wzrost stawek WIBOR o około 50 pb. w ciągu 1 roku i o ponad 150 pb. w ciągu 2 lat. Jest to wyraźny sygnał, że inwestorzy spodziewają się silnego zaostrzenia polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Te oczekiwania są zbieżne z prognozami ekonomistów na świecie, którzy zapowiadają wzrost stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i strefie euro o około 100 pb. w II połowie 2010 r.
[srodtytul]Inflacja zmienia perspektywy [/srodtytul]
Oczekiwania rynkowe zmieniły się znacząco po publikacji 13 sierpnia wyższych od oczekiwań danych na temat lipcowej inflacji (indeks CPI wyniósł 3,6 proc. rok do roku wobec oczekiwanych 3,5 proc.). Obecnie ścieżka inflacyjna ukształtuje się prawdopodobnie do końca roku powyżej 3 proc., co analizując wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej praktycznie wyklucza dalsze obniżki stóp procentowych.
W najbliższych miesiącach może dojść do zmiany nieformalnego nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne. Jeśli tak, to znika jeden z argumentów przemawiających za zakupem dłużnych papierów skarbowych. Co więcej, kolejne dane makroekonomiczne w kraju pozytywnie zaskakują inwestorów, wywołując korekty w górę prognoz PKB. Jeśli bieżące wskaźniki będą potwierdzać tezę o nadchodzącym w 2010 r. ożywieniu gospodarczym na świecie, to wówczas na rynku pojawiać się będą częściej spekulacje, że RPP zakończy cykl obniżek i przejdzie do fazy zaostrzania polityki pieniężnej.