Mirosław Budzicki

Fundamenty sprzyjają niższym rentownościom

Początek IV kwartału rozpoczął się od przeceny obligacji na świecie. Powodem słabości rynku długu były mocniejsze od oczekiwań dane z USA, w tym szczególnie z rynku pracy, i zapewne odreagowanie wcześniejszych wysokich wycen.

Spready kredytowe niżej mimo rekordowych emisji banków

Wrzesień okazał się zaskakująco dobry dla rynku obligacji nieskarbowych emitowanych przez banki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Polskie banki uplasowały papiery dłużne o wartości bliskiej 3 mld euro, co było jednym z najlepszych wyników w historii.

Geopolityka osłabia polski rynek

Okres pandemii i wojny w Ukrainie doprowadził do wzrostu premii za ryzyko systemowe w Polsce, ale też, szerzej patrząc, w Europie. W tym kontekście wspominamy m.in. o wyższych wydatkach publicznych, wzroście szeroko pojętej niepewności, rosnącym ryzyku geopolitycznym, spadku poczucia bezpieczeństwa i negatywnych konsekwencjach makroekonomicznych.

Stan gospodarki sprzyja krajowym obligacjom

Na rynku hurtowych obligacji skarbowych inwestorzy zagraniczni zdecydowanie zwiększali zaangażowanie do 2013 r., następnie przez cztery lata utrzymywali portfele właściwie bez zmian, a od 2017 r. systematycznie je redukowali. Na skutek wzrostu zobowiązań państwa z tytułu wyemitowanych papierów doszło do drastycznego spadku udziału nierezydentów do 13 proc. (według danych za marzec 2024 r.). Był to najniższy udział w ciągu 20 lat, czyli w całym okresie, za który dostępne są dane.

Złoty wciąż ma potencjał do aprecjacji, ale w wolniejszym tempie

Zmiany otoczenia okołorynkowego sprzyjają złotemu i sprzyjać będą w dalszej części roku. Można odnieść wrażenie, że szczególnie istotny wpływ na siłę polskiej waluty miały informacje o odblokowaniu środków z funduszy unijnych dla Polski.

Rentowności powinny spaść poniżej 5 proc.

Na początku 2024 r. doszło do wyraźnego wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych, w efekcie czego notowania dziesięcioletnich papierów przejściowo przekroczyły 5,5 proc.

Koniec cyklu podwyżek stóp to dobry czas na zakup obligacji stałokuponowych

Obligacje skarbowe powszechnie uważane są za instrumenty wolne od ryzyka, jednak ta teza jest prawdziwa tylko przy pewnych specyficznych założeniach. Najogólniej mówiąc, cenę obligacji wyznacza się poprzez zsumowanie bieżącej wartości wszystkich przepływów wynikających z listu emisyjnego. Przy wyliczeniach należy przede wszystkim brać pod uwagę nominalną wartość wykupu, a także odsetki.

Polska ogranicza uzależnienie od kapitału zagranicznego

Popyt banków na obligacje pozwala państwu właściwie uniezależniać się od kapitału zagranicznego.

Czy RPP utrzyma stopy mimo wyceniawnej przez rynek obniżki?

Rynek w kolejnych kwartałach będzie zapewne wyceniał ryzyko obniżki stóp procentowych w Polsce.

Skąd ta wyprzedaż obligacji skarbowych?

Trudno jest jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego doszło do sprzedaży obligacji przez nierezydentów