Kurs EUR/PLN na dłużej powinien pozostać w przedziale 4,25–4,40
Od roku notowania EUR/PLN stabilizują się w relatywnie wąskim przedziale 4,25–4,40. Niemniej w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Mieliśmy we wrześniu testy 4,25, po czym dosyć szybko doszło do przeceny naszej waluty, a kurs zbliżył się do 4,38.
Fundamenty sprzyjają niższym rentownościom
Początek IV kwartału rozpoczął się od przeceny obligacji na świecie. Powodem słabości rynku długu były mocniejsze od oczekiwań dane z USA, w tym szczególnie z rynku pracy, i zapewne odreagowanie wcześniejszych wysokich wycen.
Spready kredytowe niżej mimo rekordowych emisji banków
Wrzesień okazał się zaskakująco dobry dla rynku obligacji nieskarbowych emitowanych przez banki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Polskie banki uplasowały papiery dłużne o wartości bliskiej 3 mld euro, co było jednym z najlepszych wyników w historii.
Geopolityka osłabia polski rynek
Okres pandemii i wojny w Ukrainie doprowadził do wzrostu premii za ryzyko systemowe w Polsce, ale też, szerzej patrząc, w Europie. W tym kontekście wspominamy m.in. o wyższych wydatkach publicznych, wzroście szeroko pojętej niepewności, rosnącym ryzyku geopolitycznym, spadku poczucia bezpieczeństwa i negatywnych konsekwencjach makroekonomicznych.
Stan gospodarki sprzyja krajowym obligacjom
Na rynku hurtowych obligacji skarbowych inwestorzy zagraniczni zdecydowanie zwiększali zaangażowanie do 2013 r., następnie przez cztery lata utrzymywali portfele właściwie bez zmian, a od 2017 r. systematycznie je redukowali. Na skutek wzrostu zobowiązań państwa z tytułu wyemitowanych papierów doszło do drastycznego spadku udziału nierezydentów do 13 proc. (według danych za marzec 2024 r.). Był to najniższy udział w ciągu 20 lat, czyli w całym okresie, za który dostępne są dane.