Wśród inwestorów pokutuje przekonanie, że spółki słabo komunikują się z mniejszościowymi akcjonariuszami, w ogóle ich ignorują albo ich działania są niewystarczające. Niestety często jest to prawda. Przewrotnie można jednak postawić pytanie, co przeciętny inwestor zrobił, aby to zmienić.
Spółki z GPW mają określone obowiązki informacyjne, uregulowane ustawowo oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów. Te obowiązki większość spółek lepiej lub gorzej spełnia, ponieważ za ich ignorowanie grożą kary administracyjne (nakładane przez KNF) i postępowanie karne.
Wbrew pozorom inwestor ma jednak więcej możliwości domagania się od emitenta dostępu do informacji. Najważniejszym medium pośredniczącym w kontakcie między drobnym inwestorem a spółką jest oczywiście strona www. Dobrze zarządzana i aktualna zakładka „Relacje Inwestorskie" jest najtańszym i najbardziej dostępnym narzędziem dobrego IR. Na wielu witrynach inwestor może się spodziewać całkiem sporego zasobu informacji, często jednak brakuje przysłowiowej „kropki nad i".
Podstawową, a niestety często brakującą, formą rzetelnej komunikacji wyników kwartalnych są prezentacje inwestorskie przedstawiające w sposób zwięzły, ale kompletny kondycję finansową, ostatnie dokonania (lub problemy) oraz plany firmy na najbliższą przyszłość. Pozwalają one w razie zainteresowania nową dla inwestora spółką na szybkie zorientowanie się w sytuacji fundamentalnej. Jednym inwestorom to wystarczy, inni i tak sięgną do raportów okresowych, ale we wstępnej analizie takie prezentacje są nieocenioną pomocą.
Pomocne dla inwestorów, a mało kłopotliwe dla spółki jest zamieszczenie danych finansowych, historycznych i aktualnych, w pliku możliwym do analizy w arkuszu kalkulacyjnym. Prawie każdy system finansowo-księgowy pozwala dane wyeksportować, a nawet jeśli nie, to jednokrotne przepisanie danych do arkusza i umieszczenie go na www przez dział IR generuje znacznie mniej pracy niż mozolne przepisywanie danych przez setki inwestorów z raportów. Pieśnią przyszłości wydaje się być w tej dziedzinie zastosowanie standardu XBRL, który pozwoli na automatyczne generowanie sprawozdań finansowych w formacie możliwym do bezpośredniego importu przez inwestorów do programów, w których dokonują analizy.