Ciekawe spółki z branży IT

W najbliższych miesiącach powinniśmy zobaczyć ożywienie w segmencie publicznym. To może być impuls do wzrostu wycen takich firm, jak Asseco Poland, Comarch czy Comp.

Publikacja: 20.07.2016 14:00

Ciekawe spółki z branży IT

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Od początku roku WIG-Informatyka wzrósł o 13 proc., podczas gdy WIG jest lekko pod kreską. Z pomocą analityków wytypowaliśmy spółki ze zdrowymi fundamentami, dobrymi perspektywami dla biznesu i rozsądną wyceną. To właśnie z tym ostatnim warunkiem był największy problem, ponieważ wskaźnik ceny do zysku dla większości spółek z tej branży jest wyraźnie wyższy niż dla WIG.

Branża sypnie groszem

W gronie faworytów są: Asseco Poland, Asseco Business Solutions, Comarch, Comp, LiveChat oraz PGS Software. Ta ostatnia firma jest notowana na rynku alternatywnym, ale już niedługo. – Prospekt od dość dawna jest w Komisji Nadzoru Finansowego. Ciągle mamy nadzieję, że przed jesienią zadebiutujemy – mówi Wojciech Gurgul, prezes PGS Software. Spółka nie zwalnia tempa, w II kwartale 2016 r. jej przychody wzrosły o ponad jedną piątą.

Gigantem nie jest też LiveChat, ale tempo, w jakim poprawia zyski, robi wrażenie, a jego kapitalizacja spuchła już do ponad 1 mld zł. Przestrzeń do rozwoju firma ma jeszcze dużą, bo jej produkt ma charakter globalny. Mimo dynamicznego rozwoju LiveChat niemal cały zysk wypłaca akcjonariuszom. 4 sierpnia dostaną 1,08 zł na akcję, a dniem dywidendy będzie przyszła środa (27 lipca). Wśród wymienionych spółek hojnie zyskiem z akcjonariuszami dzieli się też grupa Asseco. W tym roku zarówno Asseco Poland, jak i Asseco BS dywidendę już wypłaciły. Analitycy spodziewają się, że Asseco Poland nie zachwyci wynikami za II kwartał, mimo to uważają, że jest ciekawą propozycją inwestycyjną z dużą ekspozycją na rynki zagraniczne. – Przy tym nie jest przesadnie droga – zaznacza Łukasz Kosiarski z DM BZ WBK. Spośród całej szóstki to właśnie Asseco Poland ma najniższy wskaźnik ceny do zysku. Bolączką spółki jest relatywnie duży (ale systematycznie malejący) udział segmentu publicznego w przychodach. Od kilku kwartałów w tym segmencie obserwujemy zastój, jednak przetargi wreszcie powoli ruszają, co powinno mieć odzwierciedlenie w przyszłorocznych wynikach.

Natomiast atutem Asseco BS jest dobrze zdefiniowany biznes oparty na sprzedaży systemów ERP oraz ekspozycja na rosnący sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Inwestycje zaprocentują

Z kolei Comp finiszuje ze swoim sztandarowym projektem M/Platform, który docelowo powinien stać się jedną z głównych linii biznesowych grupy. – W II półroczu nowe rozwiązanie powinno zacząć pozytywnie przekładać się na skonsolidowane wyniki – uważa Marek Jurzec, analityk DM BDM. Comp może być też beneficjentem uszczelniania systemu podatkowego. – Zarówno z Ministerstwa Finansów, jak i Ministerstwa Rozwoju płyną sygnały, że rejestracja online wszystkich transakcji miałaby ruszyć od stycznia 2018 r. – mówi ekspert.

Mocne fundamenty ma także Comarch, który dzięki dobrej dywersyfikacji biznesu powinien być odporny na spowolnienie w administracji publicznej. – Co prawda w samym 2016 r. spodziewamy się wypracowania słabszych wyników niż w 2015, jednak jest to skutkiem poniesienia znacznych nakładów związanych ze wzrostem zatrudnienia, co może być niezbędne do realizacji pozyskiwanych zleceń i zaowocuje powrotem na dynamiczną ścieżkę wynikową już w 2017 r. – uważa Jurzec. Zwraca uwagę, że mimo dużych inwestycji krakowska spółka w dalszym ciągu ma komfortową sytuację płynnościową, gdyż poziom gotówki przekracza stan jej zobowiązań kredytowych.

Firmy po przecenach

W przypadku wspomnianych sześciu spółek największe wątpliwości może budzić ich aktualna wycena. A gdybyśmy poszukali podmiotów z branży IT, które mają za sobą duże spadki kursu? – Na drugim biegunie znaleźlibyśmy np. Sygnity, które notuje kolejne dni zniżek, zbliżając się ponownie do historycznych minimów. Ma to związek z rosnącą niepewnością co do czasu uruchomienia przetargów z nowej perspektywy unijnej – komentuje Konrad Księżopolski, szef działu analityków Haitong Banku.

Zwraca też uwagę na Asseco South Eastern Europe. Patrząc na prognozy rynkowe, spółka ta prezentuje się dość tanio, gdyż obecna wycena implikuje wskaźnik EV/EBITDA na poziomie około 5 na 2016 r. oraz wskaźnik C/Z około 10,5. – Natomiast spółka działa w rejonie SEE, także w Turcji, co może obecnie stanowić czynnik ryzyka biznesowego – zaznacza ekspert.

[email protected]

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Niedźwiedzie w natarciu. Wall Street się broni
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Analizy rynkowe
Ropa największym rozczarowaniem, a złoto główną nadzieją inwestorów
Analizy rynkowe
Walka o przetrwanie trwa. Bogdanka nadal utrzymuje rentowność
Analizy rynkowe
Spółki w głębokiej korekcie. Co im pomoże?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Analizy rynkowe
Projekcje słabe dla drogiego i silnie skoncentrowanego S&P 500, ale nie dla amerykańskich akcji jako takich
Analizy rynkowe
Techniczna spółka dnia. Kurs akcji PKO BP na linii długoterminowego trendu wzrostowego