Spółki na celowniku funduszy

Krajowe fundusze w 2017 roku chętniej kupowały akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie, niż je sprzedawały. Dlatego wzięliśmy pod lupę zakupy poczynione w tym roku przez TFI i OFE.

Publikacja: 14.03.2017 13:00

Spółki na celowniku funduszy

Foto: AFP

Wzrost zaangażowania inwestorów instytucjonalnych w danej spółce z reguły jest pozytywnym sygnałem. Pozostali uczestnicy rynku zwykle nabierają do niej większego zaufania, zwłaszcza jeśli jest to spółka mała, niebędąca obiektem zainteresowania działów analitycznych biur maklerskich. Taki ruch staje się więc poniekąd rekomendacją dla pozostałych uczestników rynku.

– Udział inwestorów instytucjonalnych w akcjonariacie spółki jest ogólnie pozytywną informacją i tym, na co indywidualni inwestorzy powinni zwracać uwagę. Tym samym zwiększanie udziału w akcjonariacie danej spółki przez instytucje często prowadzi do wzrostu kursu.

I odwrotnie wychodzenie instytucji z akcjonariatu może być sygnałem do przeceny – wyjaśnia Dariusz Świniarski, zarządzający portfelami TMS Brokers. Zaznacza jednak, że nie jest to liniowa zależność, gdyż sporo zależy też od okoliczności towarzyszących takiej decyzji.

– Wyjście inwestora instytucjonalnego po silnym wzroście bardzo często jest negatywnie odbierane, natomiast zwiększenie udziału w sytuacji marazmu lub spadków może, przynajmniej tymczasowo, ożywić notowania w danej sytuacji – zwraca uwagę specjalista.

TFI na zakupach

W tym roku krajowe fundusze inwestycyjne są bardzo aktywne po stronie kupujących, czemu sprzyjają zwiększone napływy gotówki od klientów i korzystna koniunktura na GPW. W tej grupie inwestorów wyróżnił się Altus TFI. Fundusz w ciągu ostatnich miesięcy zwiększał zaangażowanie w akcjonariacie BSC Drukarni Opakowań, Compu, Elektrotimu, Mercora czy Relpolu. Ponadto ujawnił się, przekraczając próg 5 proc., w akcjonariacie w Ferro i Tower Investments.

Aktywny był również fundusz TFI PZU, który wziął za cel głównie większe podmioty, jak chociażby Bogdankę i Eneę, gdzie przekroczył próg 10 proc. udziałów w ich kapitale. Ponadto fundusz zwiększył udziały w Polnordzie i spółkach o ukraińskim rodowodzie działających w przemyśle spożywczym: Astarcie i Kernelu. Na celowniku towarzystwa znalazł się również Ciech, należący do portfela Kulczyk Investments. W wyniku ostatnich transakcji, które ujawniono z początkiem marca, fundusz po raz kolejny zwiększył zaangażowanie w chemicznej spółce. Obecnie ma już ponad 12 proc. w kapitale Ciechu. Warto przypomnieć, że TFI PZU ujawniło się w akcjonariacie spółki we wrześniu ubiegłego roku, przekraczając próg 5 proc., po czym w styczniu tego roku dokupiło akcji i przekroczyło 10 proc. Rynek spekuluje, że może to być przymiarka rządu (Grupa PZU jest kontrolowana przez państwo) do odzyskania kontroli nad spółką. W grę wchodzić może np. wprowadzenie przedstawiciela do rady nadzorczej Ciechu. Byłoby to możliwe, gdyby TFI PZU posiadał przynajmniej 20 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Ciechu. Z kolei fundusze zarządzane przez BZ WBK TFI dokupiły walorów Aillerona, w akcjonariacie Orła Białego i Serinusa ujawnił się Quercus TFI, natomiast w Ergisie Noble Funds TFI.

Nietypowe okoliczności towarzyszyły transakcji zakupu udziałów Radpolu przez PKO TFI. Fundusz umocnił swoją pozycję, zwiększając udziały z 8,6 proc. do 10,5 proc., niedługo przed walnym w sprawie podjęcia m.in. uchwały w kwestii emisji akcji i zmian w radzie nadzorczej. W ten sposób wraz z innymi funduszami udało się zablokować emisję akcji w formie zaproponowanej przez zarząd.

OFE walczą o swoje

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie dwa OFE umocniły swoją pozycję w akcjonariacie Integera. Fundusze Nationale-Nederlanden przekroczyły próg 10 proc. w kapitale spółki, z kolei Aegon OFE ujawnił się, przekraczając 5 proc. udziałów. Umocnienie pozycji funduszy w akcjonariacie należy wiązać z niedawnym wezwaniem na akcje spółki ogłoszonym przez Rafała Brzoskę wraz z funduszem private equity w celu skupienia wszystkich walorów i wycofania pocztowych firm z warszawskiej giełdy. Z takiego obrotu sprawy nie są jednak zadowoleni mniejszościowi akcjonariusze Integera, którzy próbują zawiązać porozumienie i przeciągnąć na swoją stronę fundusze w celu wypracowania wspólnego stanowiska dotyczącego ogłoszonego wezwania.

Fundusze Nationale-Nederlanden, jako kupujący, pojawiły się również przy okazji kilku innych transakcji. W tym roku zdążyły umocnić swoją pozycję w TIM i Briju. Co ciekawe, akcje tej ostatniej spółki fundusz nabył w styczniu, odkupując je od głównych akcjonariuszy Briju – braci Piotrowskich. Dzięki transakcji zwiększył swój udział w głosach na walnym Briju z 3,73 do 7,49 proc. Tymczasem z w minionym tygodniu kursem zatrzęsła informacja o silnym spadku przychodów i zysków firmy w IV kwartale, na co rynek nie był przygotowany. W rezultacie kurs akcji Briju w ciągu zaledwie jednej sesji giełdowej tąpnął o ponad 35 proc. Publikacja raportu wywołała dużo emocji na rynku, a sprawą zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Pozostałe OFE miały nieco więcej szczęścia w tym roku. Aegon ujawnił się w akcjonariacie Polnordu, a Aviva OFE zwiększył stan posiadania w Sanok RC. Obie spółki w tym roku na razie nie zawodzą.

Efekt krótkotrwały

Część transakcji funduszy została zauważona przez rynek. Tak było w przypadku Polnordu, gdzie dwóch dużych inwestorów instytucjonalnych w ostatnim czasie zwiększyło swoje zaangażowanie. W efekcie w ciągu kilku sesji wartość rynkowa spółki zwiększyła się niemal o kilkanaście procent. Podobny efekt można było zaobserwować w Mercorze, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy Altus TFI dwukrotnie informowało o zakupach kolejnych pakietów akcji, zwiększając swój udział w akcjonariacie firmy do ponad 15 proc.

Wpływ komunikatów o zwiększeniu zaangażowaniu w spółce przez dużych inwestorów instytucjonalnych często okazuje się krótkotrwały, w dłuższej perspektywie i tak główną rolę odgrywają bowiem fundamenty spółki. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Elektrotimie, gdzie w połowie lutego jedno z TFI przekroczyło próg 10 proc. ogólnej liczby głosów. Po kilkudniowym wybiciu kurs powrócił w okolice poziomów sprzed ogłoszenia komunikatu. Podobny efekt można było zaobserwować w przypadku wielu innych firm.

Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?
Analizy rynkowe
Medyczne spółki na celowniku inwestorów. Rekord w Europie
Analizy rynkowe
Fundusz Mid Europa chce sprzedać pakiet akcji Diagnostyki i wprowadzić spółkę na giełdę
Analizy rynkowe
Rekordowe wyceny mocarzy z warszawskiej giełdy
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Analizy rynkowe
Tydzień na parkietach: Inflacja łagodzi nastroje
Analizy rynkowe
Akcje giełdowych maluchów z GPW zachęcają atrakcyjnymi wycenami