Motorem poprawy wyników spółek przemysłowych jest bardzo dobra koniunktura na rynkach krajowych i europejskich, ponieważ wiele z nich w większym lub mniejszym stopniu nastawionych jest na eksport. Jednocześnie, jak zauważa wielu analityków, polskim spółkom przemysłowym wyraźnie przeszkadza obserwowane w II kwartale umocnienie złotego, wzrost cen surowców oraz koszty pracy. Jednak dzięki dobrej koniunkturze wiele firm ma możliwość ich przerzucenia na klientów.
Niedrogie i z potencjałem
W ocenie Jakuba Szkopka, analityka DM mBanku, atutem spółek z sektora są atrakcyjne wyceny. Wśród nich wymienia Alumetal, który może być beneficjentem wezwania na Uniwheels. – Jest to najbliższa profilowo spółka, a dodatkowo prowadzonej działalności sprzyjają rosnące marże benchmarkowe – uzasadnia. Z kolei głównym argumentem przesądzającym o atrakcyjności Elemental Holdingu jest wzrost biznesu wspomagany udanymi akwizycjami podmiotów z branży recyklingu płytek PCB i katalizatorów, który ma przełożenie na raportowane wyniki grupy (około 20 proc. rok do roku wzrost EBITDA). Natomiast Ergis i Pfleiderer Group to podmioty notowane z wyraźnym dyskontem względem branżowych konkurentów, mimo poprawiających się wyników finansowych. W przypadku producenta płyt drewnopochodnych dodatkową zachęta może być spodziewana w kolejnych latach atrakcyjna dywidenda.
Alumetal to także jeden z przemysłowych faworytów analityków BM Banku BGŻ BNP Paribas. – Perspektywy kolejnych kwartałów rysują się korzystnie. Spółce sprzyja otoczenie makroekonomiczne, przede wszystkim koniunktura w branży automotive. W I kwartale marża benchmarkowa dla stopu 226 przekroczyła poziom dziewięcioletniej średniej na poziomie 335 euro za tonę, kiedy średnia dla 2016 roku wynosiła 253 euro/tona. Wzrost powinien pozytywnie wpłynąć już na wyniki II kwartału br. – przekonuje Adam Anioł, analityk BM Banku BGŻ BNP Paribas. – Stopniowe zwiększenie obłożenia linii produkcyjnej na Węgrzech powinno poprawić marże spółki. Dodatkowym argumentem inwestycyjnym jest także atrakcyjna wycena wskaźnikowa względem grupy porównawczej – dodaje specjalista.
Zdaniem eksperta dobre perspektywy posiada również Mangata, biorąc pod uwagę synergie z przejętymi podmiotami, reorganizację grupy oraz sprzyjające otoczenie w kluczowych segmentach. – Oczekujemy utrzymania się dobrej koniunktury w branży automotive, przy jednoczesnym wzroście krajowych inwestycji infrastrukturalnych, a także stabilizację na cen stali, które w 2016 roku negatywnie wpływały na rentowność. Dodatkowo spółka w ramach segmentu automotive nie wyklucza akwizycji również na rynku poza krajem, co może przełożyć się na skokowy wzrost wyników – wskazuje Anioł.