Gospodarka sprzyja koniunkturze na rynkach akcji

Trwająca od 2009 roku ekspansja ekonomiczna w USA jest drugim najdłuższym okresem dobrej koniunktury spośród wszystkich cykli gospodarczych, jakie odnotowano od połowy XIX wieku.

Publikacja: 19.01.2018 11:30

Tylko boom lat 90. XX w. był nieco dłuższy – trwał ok. 40 kwartałów. Wszystko wskazuje na to, że rozpędzona gospodarka zdoła wyrównać poprzedni rekord. W I połowie 2019 r. trzeba się jednak liczyć z rozpoczęciem fazy spowolnienia koniunktury, która może się przekształcić w pierwszą od dekady recesję. Na razie wszystko zdaje się sprzyjać kontynuacji zarówno wzrostu gospodarczego, jak i hossy na Wall Street.

Wskaźniki PMI (czy dla usług czy przemysłu) znajdują się w fazie wzrostowej, blisko historycznych szczytów. Dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej również potwierdza ożywienie. Wskaźniki wyprzedzające cały czas nie dają sygnałów do rychłej zmiany pozytywnych tendencji. Co ważne, w 2018 r. główny motor wzrostu PKB, czyli konsumpcja, w większym niż do tej pory stopniu powinien być wspomagany przez inwestycje – prywatne i publiczne. Również rynek pracy wykazuje dużą siłę, zarówno pod względem przyrostu zatrudnienia, jak i wzrostu wynagrodzeń (co jest zresztą globalnym zjawiskiem). W rezultacie sentyment wśród konsumentów od kilku miesięcy jest najwyższy od co najmniej dekady. Na razie nie jest to powód do obaw. Tak dobra ocena zarówno bieżącej sytuacji ekonomicznej, jak i perspektyw może utrzymywać się przez wiele miesięcy.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?