Firmy Best i Kredyt Inkaso podpisały plan połączenia. Na mocy tego planu Best ma przejąć majątek Kredyt Inkaso w zamian za akcje nowej emisji. Akcjonariuszom Kredyt Inkaso w zamian za posiadane przez nich akcje zostaną przyznane akcje połączeniowe w stosunku: 0,67537 akcji Best za 1 akcję Kredyt Inkaso. Przeniesienie majątku nastąpi z dniem wpisania do KRS połączenia obu firm. Akcje nowej emisji stanowić będą 20,5 proc. w podwyższonym kapitale firmy Best. Plan połączenia zostanie przedłożony pod głosowanie w trakcie walnych zgromadzeń obu Spółek, które zostaną zwołane w najbliższym czasie.
Best i Kredyt Inkaso znów próbują
- Jesteśmy u progu nowego, ekscytującego rozdziału w historii Best oraz Kredyt Inkaso. Fuzja potencjałów obu firm otworzy nas na nowe możliwości biznesowe i stworzy podstawę dla uwolnienia wartości spółek dla akcjonariuszy i dalszego ich wzrostu. Połączone: kapitał ludzki, know-how i technologie dwóch wiodących firm branży wierzytelności staną się fundamentem dynamicznego rozwoju grupy Best. Nie zamierzamy na tym poprzestać. Nasza wizja opiera się na zaawansowanych technologiach, bo „Best 3.0” to nowoczesny fintech branży windykacyjnej. Już dziś stawiamy na sztuczną inteligencję, migrację do chmury oraz analizę big data. Dzięki tym technologiom, które niejako dodadzą rozpędu potencjałowi obu spółek, staniemy się niekwestionowanym wiceliderem polskiego rynku wierzytelności oraz znaczącym graczem na Starym Kontynencie. - komentuje Krzysztof Borusowski, prezes zarządu oraz główny akcjonariusz firmy Best.
- Szacowany kapitał własny połączonych spółek przekroczy 1 mld PLN. Jesteśmy przekonani, że z połączenia wyłoni się podmiot nie tylko będący pożądanym partnerem biznesowym dla banków czy inwestorów obligacyjnych, ale również będący jednym z najlepszych pracodawców w europejskiej branży windykacyjnej, oferujący zarówno atrakcyjne perspektywy rozwoju, jak i szansę na udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. – dodaje Marek Kucner, wiceprezes spółki Best.
Czytaj więcej
Sąd oddalił powództwo o zapłatę 60,7 mln zł, skierowane do spółki i jej prezesa.
- Pozytywna decyzja walnych zgromadzeń obu spółek o ich połączeniu będzie oznaczała otwarcie nowego rozdziału w historii polskiego rynku zarządzania wierzytelnościami. Jesteśmy przekonani, że silna pozycja organizacji, którą wspieraliśmy przez ostatnie dziewięc lat, będzie istotnym elementem tej zmiany. W ramach wspólnie tworzonej nowej, silniejszej grupy Best, dla nas i pozostałych akcjonariuszy, w tym akcjonariuszy mniejszościowych, otworzą się możliwości dalszego uczestnictwa we wzroście rynku windykacji w Polsce i regionie, z korzyścią dla wszystkich jego uczestników – komentuje Tomasz Karpiński, dyrektor inwestycyjny w warszawskim biurze Waterland. - - Przez ostatnie dzięwięc lat konsekwentnie wspieraliśmy rozwój Kredyt Inkaso, koncentrując się na budowaniu silnej pozycji rynkowej spółki i generowaniu wartości dla akcjonariuszy. Aktualny Zarząd spółki w składzie: Barbara Rudziks, Maciej Szymański, Iwona Słomska i Mateusz Boguta wykonał imponującą pracę w celu zwiększenia potencjału biznesowego grupy Kredyt Inkaso, jej wiarygodności finansowej, sprawności operacyjnej i możliwości inwestycyjnych – dodaje Karpiński.