Kluczowe informacje z rynków:
KOREA PÓŁNOCNA: Reżim, wbrew spekulacjom nie zdecydował się na przeprowadzenie w weekend kolejnej próby militarnej. Nie oznacza to jednak, że RB ONZ nie zajmie się rezolucją nakładającą kolejne sankcje na KRLD za próbę z 3 września b.r. USA złożyły wniosek, aby do głosowania nad projektem doszło jeszcze w poniedziałek. Nieformalnie mówi się o tym, że może on zakładać embargo na handel ropą naftową, zamrożenie zagranicznych aktywów Kim Dzong Una, zakaz importu tekstyliów, oraz blokadę rynku pracy. Nałożeniu tak ostrych sankcji sprzeciwiają się jednak Rosja i Chiny, które mają prawo weta, co sprawia, że trudno ocenić, czy do głosowania dojdzie dzisiaj, czy też nie zostanie przedstawiony nowy, łagodniejszy projekt. Tymczasem w weekend pojawił się raport ONZ w którym stwierdza się, że KRLD potrafi omijać dotychczasowe sankcje.
USA/ IRMA: Zagrożenie ze strony huraganu Irma okazało się nieco mniejsze, niż pierwotnie sądzono. Siła wiatru słabnie – przed uderzeniem we Florydę huragan miał kategorię 5 z 6, wczoraj w momencie uderzenia – już 4, a obecnie ma 2. Jednocześnie trajektoria Irmy prowadzi zachodnią częścią półwyspu, co ograniczyło straty w rejonie Miami. Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę stan klęski żywiołowej dla Florydy.
USA: Prezydent Trump napisał w piątek na Twitterze, że Republikanie powinni pospieszyć się z pracami nad reformą podatkową. Z kolei Sekretarz ds. Handlu (Wilbur Ross) powtórzył, że celem jest renegocjacja traktatu NAFTA w perspektywie do końca roku.
CHINY: Inflacja CPI w sierpniu wyniosła 1,8 proc. r/r (szacowano 1,6 proc. r/r wobec 1,4 proc. r/r w lipcu). Z kolei inflacja producencka (PPI) wzrosła do 6,3 proc. r/r z 5,5 proc. r/r (szacunki mówiły o 5,6 proc. r/r). Ludowy Bank Chin po raz 11 z rzędu umocnił juana w relacji do dolara na oficjalnym, dziennym fiksingu. Jednocześnie potwierdził, że poluzowane zostały wymagania dotyczące depozytów przy transakcjach forward FX.