Pandemii koronawirusa raczej nikt nie przewidywał, wojna w Ukrainie nas zaskoczyła. – Co jeszcze może się wydarzyć? Jak rozpoznać, że zbliża się kolejna katastrofa? I co należy zrobić w jej obliczu? – na te pytania odpowiedzi szukali eksperci w czasie drugiego dnia IX Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.
– Największe zagrożenia związane są z katastrofami naturalnymi – stwierdziła Beata Janowczyk, szefowa wydziału oceny ryzyka i planowania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Powodzie, susze, wichury i tornada pojawiają się coraz częściej. Uderzają z coraz większą siłą. Ich konsekwencje, także gospodarcze i finansowe, są coraz bardziej dotkliwe. Z raportu organizacji Christian Aid, „Counting the cost 2020: a year of climate breakdown”, wynika, że ekstremalne zjawiska pogodowe wynikające ze zmian klimatu kosztowały świat w 2020 r. miliardy dolarów. Raport opisuje 15 najbardziej destrukcyjnych katastrof klimatycznych 2020 r. Dziesięć z nich spowodowało straty rzędu co najmniej 1,5 mld dol., a w przypadku dziewięciu szkody sięgnęły nawet 5 mld dol. Większość z tych szacunków opiera się przy tym wyłącznie na ubezpieczonych stratach – rzeczywisty koszt jest jeszcze wyższy.
Potężnym zagrożeniem są cyberataki. Ich nasilenie związane jest z pandemią, przeniesieniem do internetu znacznej części działalności wielu firm i przejściem na pracę zdalną rzeszy pracowników na całym świecie. Ryzyko cybernetyczne jest dziś wszechobecne w większości firm i instytucji. Z raportu „The State of Cyber Resilience” przygotowanego przez Marsh i Microsoft wynika, że w zeszłym roku ofiarami ataków były blisko dwie trzecie z nich. Najczęściej wskazywane były ataki polegające na szyfrowaniu danych i wymuszaniu okupu za ich odblokowanie, a także podszywanie się pod inne firmy w celu wyłudzenia danych i kradzieży tożsamości. W efekcie to cyberpolisy napędzają wzrost cen ubezpieczeń na świecie.
– Digitalizacja procesów i presja na informatyków zwiększają prawdopodobieństwo błędów w oprogramowaniu i wykorzystania ich przez hakerów. Musimy brać to pod uwagę – mówił Michał Kurek, partner, szef zespołu cyberbezpieczeństwa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, CEE w firmie KPMG.
Wyzwaniem są też zmiany zachodzące na rynku pracy. – Mamy armię ludzi, którzy są niedoubezpieczeni, bo pracują bez umów o pracę. Sam Uber to 4 mln kierowców na całym świecie. Tu jest luka, z którą nikt nic nie robi – zauważył Jan Kastory z Asrorya.vc.