Kończy się era darmowych newsów w sieci

News Corp, gigant mediowy należący do Ruperta Murdocha rozpocznie pobieranie opłat od klientów korzystających z internetowych serwisów prasowych

Publikacja: 06.08.2009 15:54

Kończy się era darmowych newsów w sieci

Foto: Archiwum

Firma, do której należą takie tytuły jak Times, Sun, New York Post i Wall Street Journal szuka dodatkowych źródeł dochodu, po tym jak ostatnie kwartały przyniosły ogromne straty finansowe. Spółka straciła 3,4 mld dol. w roku finansowym, który zakończył się w czerwcu. Murdoch stwierdził, że był to najcięższy rok w jego historii.

[srodtytul]Nowy ład[/srodtytul]

- Cyfrowa rewolucja otworzyła nowe możliwości dystrybucji newsów w tani i efektywny sposób – twierdzi Murdoch. – Nie została jednak wypracowana forma monetyzacji dystrybucji tych wiadomości. Zamierzamy pobierać opłaty od naszych klientów za dostęp do serwisów internetowych. Liczę, że jeżeli nam się to uda, inne media zrobią podobnie – dodał miliarder.

Już we wcześniejszych wypowiedziach magnat prasowy twierdził, że przyszłość dzienników to technologia cyfrowa. Jego zdaniem jednak trzeba poczekać 10-15 lat, aż czytelnicy zrezygnują całkiem z papieru.

Murdoch twierdzi, że dziennikarstwo na wysokim poziomie nie jest tanie i w przypadku, kiedy branża rozdaje swoje treści za darmo, sama niszczy swoje możliwości do tworzenia treści o wysokiej jakości.

Aby zatrzymać czytelników od przejścia do innych mediów newsowych, Murdoch zamierza podwyższyć jakość swoich usług i tym odróżniać się od konkurencji.

[srodtytul]Artykuł tańszy od SMSa[/srodtytul]

- Taki model może zadziałać w przypadku treści, które są bardzo popularne, albo stworzone na wyłączność. The Wall Street Journal i Financial Times pobierają już opłaty za dostęp do swoich treści w Internecie – tłumaczy Alfonso Marone, analityk i partner w Value Partners Group.

Marone uważa, że system mikro opłat, w wysokości kilku centów za artykuł może zadziałać, bo to cena niższa np. niż wysłanie SMSa.

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę