Wyniki Asseco SEE mogą być gorsze niż w zeszłym roku

Informatyczna spółka z grupy giełdowego Asseco chce jeszcze w tym miesiącu zadebiutować na warszawskim parkiecie

Publikacja: 14.08.2009 01:58

Piotr Jeleński, prezes Asseco South Eastern Europe, przyznaje, że powtórzenie wyników z 2008 roku bę

Piotr Jeleński, prezes Asseco South Eastern Europe, przyznaje, że powtórzenie wyników z 2008 roku będzie sporym wyzwaniem.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Spowolnienie gospodarcze nie omija Asseco South Eastern Europe (ASEE), spółki z grupy Asseco Poland działającej na Bałkanach. – Prognozy na ten rok dotyczące PKB w Rumunii mówią o 10-proc. spadku. W przypadku Serbii czy Chorwacji spadki będą 5 – 6 proc. Taka sytuacja musi się przełożyć na kondycję branży IT – mówi Piotr Jeleński, prezes ASEE.

[srodtytul]Zbyt ambitne założenia[/srodtytul]

Przyznaje, że o ile jeszcze kilka miesięcy temu był przekonany, że tegoroczne wyniki, kierowanej przez niego grupy, będą lepsze niż w 2008 r., teraz nie jest już takim optymistą. W 2008 r. ASEE, które powstało na bazie siedmiu firm, miało (pro forma) 108,4 mln euro przychodów, 15,2 mln euro zysku operacyjnego i 14,1 mln euro zysku netto. – Naszym celem pozostaje powtórzenie tych rezultatów, ale jest to ambitne zadanie – wskazuje.

Zdradza, że portfel zamówień grupy, uwzględniający już zrealizowane projekty, pokrywa tylko 70 proc. przychodów planowanych na ten rok. – Nie mamy w portfelu klientów takich jak PKO BP czy ZUS, których obsługa zapewniałaby nam stabilizację wyników. Musimy aktywnie zabiegać o nowe kontrakty, ale ich pozyskiwanie jest dużo trudniejsze niż jeszcze kilka kwartałów temu – mówi.

[srodtytul]Debiut w sierpniu[/srodtytul]

Rzeszowski sąd zarejestrował już podwyższenie kapitału ASEE o 2,1 mln akcji, które na początku lipca objęli inwestorzy finansowi. Papiery sprzedawane były po 14 zł.

Wcześniej sąd zarejestrował emisję 13,5 mln papierów, które trafiły w ręce byłych akcjonariuszy spółek, jakie zostały przejęte przez ASEE. Kapitał zakładowy ASEE dzieli się teraz na 42,1 mln walorów. Jeszcze w tym roku firma wyemituje 4,81 mln akcji, które obejmie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Strony negocjują obecnie ostateczny kształt umowy inwestycyjnej. Zgodnie z podpisanym przed wakacjami porozumieniem EBOiR ma zainwestować w ASEE 22 mln euro. Za 15 mln euro ma kupić nowe akcje. Pozostałe 7 mln euro ma zostać przekazane spółce w formie sześcioletniego kredytu.

Rejestracja emisji dla funduszy i inwestorów z Bałkanów była warunkiem, od którego zarząd ASEE uzależniał termin debiutu na warszawskiej giełdzie. – Wkrótce złożymy niezbędne dokumenty. Chcemy, żeby nasze akcje trafiły do obrotu jeszcze w tym miesiącu – mówi Jeleński. Zapowiada, że wkrótce po debiucie ASEE powinno poinformować o jednej lub dwóch akwizycjach.

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę