Przychody detaliczne operatorów trzech głównych segmentów – dostępu do Internetu, telefonii komórkowej oraz stacjonarnej wyniosły 28,3 mld zł. W 2011 r. ceny usług transmisji danych i rozmów w telefonii mobilnej spadły odpowiednio o 11 proc. i 3 proc. – podał urząd.
- Spodziewam się, że w tym roku wzrost rynku będzie podobny, jak w 2011 roku – powiedziała Magdalena Gaj, prezes UKE.
- Penetracja Internetem szerokopasmowym wynosiła 25,9 proc. w przeliczeniu na 100 mieszkańców, czyli nieco niżej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej – red. Gdyby odnieść to do liczby gospodarstw domowych to liczba ta wyniosłaby 74 proc. – powiedziała Gaj.
Tak wysoki odsetek gospodarstw z Internetem to najprawdopodobniej efekt zsumowania danych dla rynku stacjonarnego i mobilnego. 17,2 proc. mieszkańców kraju posiadało w końcu 2011 r. stacjonarny dostęp do sieci, a 8,7 proc. – mobilny (w oparciu o liczbę łączy i kart SIM). Najpopularniejszą technologią wykorzystywaną przez konsumentów do korzystania z Internetu były modemy 2G/3G, korzystało z nich łącznie ponad 3,3 mln osób – podał UKE. Z technologii WLAN – 1 mln, z telewizji kablowej 2 mln, a z xDSL – 2,8 mln osób.
- Po raporcie za 2011 r. możemy zaobserwować, że rację miały firmy consultingowe prognozując 100-proc. wzrost transmisji danych z roku na rok – powiedziała Gaj. Według niej także 2012 r. przyniesie zmianę tej skali.