Nowa siedziba zlokalizowana została w największym ośrodku koncentracji firm biotechnologicznych na świecie – w Regionie Bostonu (Greater Boston Area) i będzie odpowiedzialna za wsparcie bieżących projektów realizowanych dla klientów amerykańskich, pozyskanie kolejnych partnerów do projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie onkologii oraz sprzedaż usług. W skład zarządu nowej spółki wchodzą Paweł Przewięźlikowski (prezes), Bogusław Sieczkowski (dyrektor finansowy) oraz Mateusz Gałuszka (wiceprezes i dyrektor ds. sprzedaży). Kapitał zakładowy spółki wynosi 100 tys. USD.
Selvita posiada obecnie w USA 20 klientów, w tym kilka spośród największych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych na świecie. Przychody spółki z amerykańskiego rynku przekroczyły w całym ubiegłym 10 mln zł, podczas gdy wg danych z początku listopada, backlog Selvity na 2014 r. wynosił 40,1 mln zł.
- Stany Zjednoczone są dla nas strategicznym rynkiem. Region Bostonu natomiast określa się mianem biotechnologicznej Doliny Krzemowej. Obecność na miejscu przybliży nas przede wszystkim do obecnych i potencjalnych klientów amerykańskich, ale równocześnie jest to istotny wzrost prestiżu dla spółki w skali globalnej. Oczekujemy, że ta inwestycja w jakość obsługi, sprzedaż i ułatwienie rozliczeń dla klientów z USA pozwoli dodatkowo podnieść dynamikę przychodów generowanych na tamtejszym rynku – tłumaczy Paweł Przewięźlikowski, prezes, współzałożyciel i największy akcjonariusz Selvity.
Przypomina, że roczne wydatki na R&D dużych i średnich amerykańskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych przekraczają 40 mld USD., co stanowi ok. połowę światowych wydatków na ten cel. - To najlepsze świadectwo potencjału wzrostu Selvity dzięki bezpośredniej obecności w USA – dodaje.
Okolice Bostonu w stanie Massachusetts są największym regionem koncentracji firm biotechnologicznych na świecie, który w ostatnich latach wyprzedził San Francisco i San Diego. Operacje badawczo-rozwojowe prowadzą tam m.in. Novartis, Pfizer, Merck, Merck Serono, H3 Biomedicine, Felicitex Therapeutics, Biogen-IDEC, Shire, Sanofi-Genzyme, Vertex, Alexion i Agios. Jednocześnie na miejscu znajduje się niezwykle silna baza naukowa: MIT (Massachusetts Institute of Technology), Harvard University oraz ośrodki medyczne takie jak Dana-Farber Cancer Institute, czy Massachusetts General Hospital, cieszące się międzynarodowym uznaniem w obszarze zarówno leczenia pacjentów onkologicznych, jak i badań prowadzonych nad lekami przeciwnowotworowymi. Swoje siedziby w regionie posiadają również liczne fundusze venture capital, takie jak Third Rock, Healthcare Ventures, Polaris Partners czy Venrock.