Qumak składa wniosek o upadłość podwykonawcy

Giełdowa spółka złożył wniosek o upadłość firmy GIS Partner, wybranej przez KZGW do realizacji strategicznego dla Polski projektu ISOK wartego 300 mln zł.

Publikacja: 20.07.2016 12:34

Tomasz Laudy, prezes Qumaka

Tomasz Laudy, prezes Qumaka

Foto: spółka

Qumak poinformował, że przygotował system Informatyczny System Osłony Kraju zgodnie z OPZ, wyrażając gotowość do jego implementacji w środowisku produkcyjnym zamawiającego (KZGW).

„Mimo to zamawiający odstąpił nieoczekiwanie od realizacji przez Qumak finalnego etapu wdrożenia, powierzając to zadanie w kontrowersyjnym trybie z wolnej ręki firmie, której fatalna kondycja finansowa może uniemożliwić jego kontynuację" – czytamy w informacji przesłanej przez firmę Qumak.

- Wybór firmy GIS Partner do realizacji prac w V etapie projektu ISOK oraz jego tryb budzi zaniepokojenie i jest zupełnie niezrozumiały – komentuje, cytowany w komunikacie Tomasz Laudy, prezes Qumaka. Firma GIS Partner była jednym z podwykonawców Qumaka w trakcie realizacji projektu ISOK.

„W tym czasie wykazała się daleko idącą niekompetencją, co spowodowało konieczność usunięcia jej z projektu, o czym poinformowany został KZGW. Co więcej, spółka ta jest niewypłacalna i ma zajęte przez komornika konta bankowe. Wśród jej niespłaconych dłużników jest również Qumak" – czytamy w przesłanym komunikacie.

- Chroniąc żywotny interes spółki, złożyliśmy właśnie wniosek o upadłość GIS Partner. Będziemy dochodzić swoich praw wszelkimi drogami, które przewiduje prawo – podkreśla Laudy.

Qumak stoi na stanowisku, że KZGW udzieliło zlecenia w trybie z "wolnej ręki" rażąco naruszając przepisy PZP. Podjął więc decyzję o wniesieniu odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

ISOK to jeden z najważniejszych projektów w zakresie bezpieczeństwa publicznego realizowany z pomocą środków unijnych. Jego całkowity budżet to ok. 300 mln zł, z czego około 200 mln pochodzi z dotacji unijnej.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją