XTPL: debiut na GPW i giełdzie we Frankfurcie

Wrocławska spółka ma globalne aspiracje. Przy okazji zmiany rynku notowań wejdzie na parkiet we Frankfurcie.

Publikacja: 14.02.2018 04:07

Wtorek był kolejnym dniem mocnego wzrostu kursu notowanego na NewConnect XTPL. To najprawdopodobniej pokłosie najnowszej wyceny biura East Value Research, według której kurs ma jeszcze 88-proc. potencjał wzrostowy. Kapitalizacja spółki przekracza 120 mln zł i z nawiązką wystarcza do przeniesienia notowań na GPW.

– Prace są zaawansowane, spodziewamy się debiutu jeszcze w I półroczu 2018 r. Równolegle planujemy wejść na niemiecki Open Market – zapowiada prezes Filip Granek. Dodaje, że XTPL ma globalne aspiracje. – Poprzez obecność na GPW i na rynku we Frankfurcie chcemy przybliżyć firmę, a także naszą przełomową technologię inwestorom oraz potencjalnym partnerom z Europy Zachodniej – mówi.

Biznes się rozpędza

Debiutowi nie będzie towarzyszyła emisja akcji. – Jesteśmy na etapie realizacji celów, które ogłaszaliśmy podczas poprzedniej emisji, i na tym się teraz skupiamy – potwierdza prezes. Obecnie firma zatrudnia ponad 30 osób i rekrutuje nowe. Podkreśla, że Wrocław jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia biznesu. Oferuje rozwiniętą infrastrukturę badawczo-rozwojową, jest też kolebką firm, które wyrosły z małych podmiotów na międzynarodowe grupy (np. giełdowy LiveChat). – Liczymy, że losy XTPL ułożą się podobnie, może nawet lepiej – przyznaje prezes.

Spółka jest na etapie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych. Zdaniem East Value Research w tym roku pojawią się pierwsze przychody, ale wynik netto będzie głęboko pod kreską. W 2019 r. wyniki mają być już zdecydowanie lepsze.

– Potencjał firmy jest bardzo duży. Planujemy wyjść mocno za granicę, m.in. do Azji oraz USA. Natomiast serce spółki będzie zawsze w Polsce – zaznacza Granek.

Różne formy współpracy

Rynek drukowania nanomateriałów jest perspektywiczny. XTPL podkreśla, że ma już podpisane listy intencyjne z poważnymi globalnymi graczami. Rozważa różne formy współpracy, m.in. joint venture czy tzw. joint development agreement.

– Ta druga forma to model często stosowany na świecie, w którym współpracuje się z dużymi podmiotami/partnerami i pomaga im się rozwiązywać konkretne problemy technologiczne. Prowadzimy już rozmowy w tym zakresie – mówi prezes. Podkreśla, że spółka nie oferuje rozwiązania dla jednego konkretnego produktu, ale technologię, która pozwoli na osiągnięcie wymiernych przewag konkurencyjnych dla firm w wielu sektorach. – Na przykład w obszarze naprawy zepsutych połączeń metalicznych w cienkowarstwowych układach elektronicznych nasze rozwiązanie pozwala na niższe koszty naprawy oraz eliminuje konieczność stosowania toksycznych substancji – wskazuje prezes.

[email protected]

Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie