XTPL: debiut na GPW i giełdzie we Frankfurcie

Wrocławska spółka ma globalne aspiracje. Przy okazji zmiany rynku notowań wejdzie na parkiet we Frankfurcie.

Publikacja: 14.02.2018 04:07

Wtorek był kolejnym dniem mocnego wzrostu kursu notowanego na NewConnect XTPL. To najprawdopodobniej pokłosie najnowszej wyceny biura East Value Research, według której kurs ma jeszcze 88-proc. potencjał wzrostowy. Kapitalizacja spółki przekracza 120 mln zł i z nawiązką wystarcza do przeniesienia notowań na GPW.

– Prace są zaawansowane, spodziewamy się debiutu jeszcze w I półroczu 2018 r. Równolegle planujemy wejść na niemiecki Open Market – zapowiada prezes Filip Granek. Dodaje, że XTPL ma globalne aspiracje. – Poprzez obecność na GPW i na rynku we Frankfurcie chcemy przybliżyć firmę, a także naszą przełomową technologię inwestorom oraz potencjalnym partnerom z Europy Zachodniej – mówi.

Biznes się rozpędza

Debiutowi nie będzie towarzyszyła emisja akcji. – Jesteśmy na etapie realizacji celów, które ogłaszaliśmy podczas poprzedniej emisji, i na tym się teraz skupiamy – potwierdza prezes. Obecnie firma zatrudnia ponad 30 osób i rekrutuje nowe. Podkreśla, że Wrocław jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia biznesu. Oferuje rozwiniętą infrastrukturę badawczo-rozwojową, jest też kolebką firm, które wyrosły z małych podmiotów na międzynarodowe grupy (np. giełdowy LiveChat). – Liczymy, że losy XTPL ułożą się podobnie, może nawet lepiej – przyznaje prezes.

Spółka jest na etapie komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych. Zdaniem East Value Research w tym roku pojawią się pierwsze przychody, ale wynik netto będzie głęboko pod kreską. W 2019 r. wyniki mają być już zdecydowanie lepsze.

– Potencjał firmy jest bardzo duży. Planujemy wyjść mocno za granicę, m.in. do Azji oraz USA. Natomiast serce spółki będzie zawsze w Polsce – zaznacza Granek.

Różne formy współpracy

Rynek drukowania nanomateriałów jest perspektywiczny. XTPL podkreśla, że ma już podpisane listy intencyjne z poważnymi globalnymi graczami. Rozważa różne formy współpracy, m.in. joint venture czy tzw. joint development agreement.

– Ta druga forma to model często stosowany na świecie, w którym współpracuje się z dużymi podmiotami/partnerami i pomaga im się rozwiązywać konkretne problemy technologiczne. Prowadzimy już rozmowy w tym zakresie – mówi prezes. Podkreśla, że spółka nie oferuje rozwiązania dla jednego konkretnego produktu, ale technologię, która pozwoli na osiągnięcie wymiernych przewag konkurencyjnych dla firm w wielu sektorach. – Na przykład w obszarze naprawy zepsutych połączeń metalicznych w cienkowarstwowych układach elektronicznych nasze rozwiązanie pozwala na niższe koszty naprawy oraz eliminuje konieczność stosowania toksycznych substancji – wskazuje prezes.

[email protected]

Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum