Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.01.2025 01:44 Publikacja: 06.05.2023 14:00
Nad Wisłą od wielu lat systematycznie rośnie ilość wytwarzanych odpadów komunalnych. Co więcej, duża ich część, bo ponad 1/3, trafia na wysypiska śmieci.
Foto: Fot. Roman Mikhailiuk/Shutterstock
W Polsce od wielu lat systematycznie rośnie ilość wytwarzanych i zbieranych odpadów komunalnych. Z ostatnich danych GUS wynika, że w 2021 r. był to rekordowy poziom prawie 13,7 mln ton. To przede wszystkim konsekwencja bogacenia się społeczeństwa i związanej z tym rosnącej konsumpcji. Kolejne lata prawdopodobnie nie zatrzymają tego trendu, na co mogą wskazywać dane dotyczące całego rynku UE. O ile każdy Polak wytwarza średnio 346 kg odpadów komunalnych rocznie, o tyle we wspólnocie jest to 517 kg. Tym samym wraz ze wzrostem gospodarczym zapewne będziemy się zbliżać do średniej unijnej. Są też pozytywne informacje. Coraz więcej odpadów komunalnych poddajemy recyklingowi oraz kompostowaniu lub fermentacji. Istotna ich część jest także spalana w celu produkcji energii. Z drugiej strony systematycznie spada wolumen składowanych odpadów. Obecnie stanowią ponad 1/3 całości wytwarzanych śmieci komunalnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po zawarciu kolejnego porozumienia pomiędzy oboma koncernami, taki scenariusz dotyczący nowego zakładu polipropylenu w Policach staje się coraz bardziej prawdopodobny. Do finalizacji rozmów może dojść do końca marca.
Związki zawodowe chcą odrzucenia wniosku koncesyjnego firmie SCIGC na poszukiwanie złóż węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali i przyznania jej Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zagraniczna spółka SCIGC powiązana z niemieckim kapitałem, złożyła jednak wniosek jako pierwsza jeszcze w 2022 r. JSW o tę koncesję jeszcze - mimo zapowiedzi - się nie starała.
Ryzyko kolejnego kryzysu energetycznego w środku zimy oraz postępy Rosjan w Ukrainie to czynniki, które mogą stać za ostatnimi wzrostami wyceny spółek górniczych na GPW.
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
JSW jest nadal zainteresowana złożem Dębieńsko. Postępowanie koncesyjne rywala nadal trwa.
Polskie spółki węglowe, JSW, Bogdanka, a zwłaszcza Bumech brylowały na poniedziałkowej sesji giełdowej. Największe nadzieje rozpalił Bumech ze wzrostem blisko 29 proc. Co stoi za tymi danymi? To m.in. dane z Chin.
Aż dziewięć z ostatnich jedenastu sesji kurs zakończył wzrostami. W piątek ustanowił rekord. Po sesji spółka opublikowała szacunkowe wyniki. Spełniła oczekiwania inwestorów?
Dzięki przejęciu Transkolu mamy kompetencje, by samodzielnie startować w przetargach na inwestycje kolejowe. Rozmawiamy też z Torpolem o wspólnym startowaniu w kolejnych dużych postępowaniach – mówi Jerzy Mirgos, prezes Grupy Mirbud.
Trwająca prawie 9 lat restrukturyzacja światłowodowej firmy należącej dekadę temu do grupy biznesmena skazanego w aferze podsłuchowej idzie ku końcowi. ARP chce przejąć Hawe Telekom za długi. Nowe propozycje dla pozostałych wierzycieli poparł zarządca.
Akcje Kruka w piątek tracą na wartości w reakcji na opublikowaną strategię. Zarząd spółki zapowiada duże inwestycje, również o charakterze technologicznym, ale także i dalszą ekspansję zagraniczną.
Polska firma będzie wydawcą gry „Death Howl”, której producentem jest duńskie studio The Outer Zone. Premiera jest planowana w 2025 r.
W środę akcje Adiuvo zyskały prawie 38 proc., wczoraj 33 proc., a dziś skala wzrostów jest jeszcze wyższa. Powód? Polska spółka ma kupca na sprzedaż udziałów w firmie Fixnip, która opracowała implant sutka dla kobiet po mastektomii.
Zarząd producenta biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych podtrzymuje plany wypłaty sowitej dywidendy po zamknięciu transakcji sprzedaży części działalności w zakresie oddymiania grawitacyjnego oraz wentylacji pożarowej Grupie Kingspan.
Kurs producenta gier w 2024 r. zyskał prawie 70 proc. W 2025 r. kontynuuje dobrą passę. Inwestorzy czekają na kolejne wieści w sprawie czwartej części „Wiedźmina”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas