Skarb Państwa zawarł z PKO BP i PZU umowy sprzedaży po prawie 14,2 mln akcji Orlenu. Każdy z pakietów ma niespełna 2,3-proc. udział w ogółem wyemitowanej liczbie walorów. Do transakcji pakietowych najpóźniej miało dojść w piątek. Do chwili zamknięcia tego numeru „Parkietu” spółki nie podały jednak informacji na ten temat.
Dwie różnice
Mimo że spółki zawarły umowy nabycia identycznych pakietów papierów Orlenu w tym samym dniu (czwartek) i w następstwie przyjęcia jednej decyzji przez Radę Ministrów o zbyciu akcji (w ostatni poniedziałek), to w kilku miejscach zapisy obu umów wydają się między sobą różnić. Pierwsza sprawa dotyczy ceny. PKO BP podał, że jednostkowa cena walorów jest zgodna z czwartkowym kursem zamknięcia akcji Orlenu (wyniósł 53,4 zł) pomniejszonym o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych. Ile ono wynosi, nie ujawniono. Z kolei PZU poinformowało, że cena będzie równa kursowi zamknięcia z czwartku. W innym miejscu podano jednak, że cenę określono jako nie wyższą niż kurs zamknięcia i nie wyższą „niż średnia arytmetyczna środków przedziałów wycen przedstawionych na posiedzeniu zarządu pomniejszona o 10 proc.”.
Kolejna różnica dotyczy pojawienia się informacji poufnej związanej z propozycją sprzedaży akcji Orlenu przez Skarb Państwa. PKO BP zapewnia, że wstępne zainteresowanie ofertą wyraził już 11 lipca. Z kolei PZU podaje jednie, że uchwałę w sprawie identyfikacji informacji poufnej dotyczącej założeń i parametrów planowanej transakcji podjęło 20 września.
Czytaj więcej
Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się na połączenie spółki i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.