Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.05.2022 21:19 Publikacja: 05.05.2022 21:00
Foto: Adobestock
Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że kwietniowe wypadki w kopalniach Zofiówka i Pniówek przełożą się na zmniejszenie produkcji węgla do końca 2022 r., o około 400 tys. ton łącznie. Spółka w odpowiedzi na nasze pytania podkreśla, że część obu zakładów działa, dlatego nie można wykluczyć, że do końca roku koncern odrobi straty w produkcji.
JSW jest bardzo ostrożna w szacowaniu, kiedy rejony, gdzie doszło do wybuchu metanu, mogą ponownie wrócić do pracy. W przypadku Ruchu Zofiówka KWK Borynia-Zofiówka, na podstawie decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, wstrzymana została praca kopali w obszarze wystąpienia zdarzenia. W przypadku KWK Pniówek ze względów bezpieczeństwa otamowany został rejon, w którym doszło do zdarzenia, i aktualnie nie można określić czasu przywrócenia tej części kopalni do pracy. – Prace komisji ustalającej przyczyny obu zdarzeń trwają i do czasu otrzymania raportu z ich zakończenia nie jesteśmy w stanie precyzyjnie oszacować dokładniejszego wpływu na sytuację finansową i wynik operacyjny JSW, podobnie jak przekazać informacji, w jakim czasie w rejonach, w których doszło do zdarzeń, zostanie wznowiona produkcja – informuje nas JSW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Władze paliwowej spółki Unimot podjęli decyzję o wypłacie dywidendy wynoszącej 6 złotych za akcję. Firma pokazała także wstępne wyniki za IV kw. 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas