MSP zaprosi inwestorów do negocjacji ws. prywatyzacji Energi na przełomie I/ II kw.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce wystosować zaproszenie do negocjacji w sprawie prywatyzacji zintegrowanej pionowo grupy energetycznej Energa na przełomie I/ II kw. 2010 r., poinformował w środę wiceminister skarbu Jan Bury

Publikacja: 16.12.2009 13:44

"Myślę, że zaproszenie do negocjacji w sprawie kupna całej spółki Energa zostanie ogłoszone na przełomie I/ II kwartału" - powiedział Bury podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Wiceminister powtórzył, że MSP nie będzie zakazywać ewentualnego zakupu Energi przez Polską Grupę Energetyczną (PGE). "To będzie ewentualnie suwerenna decyzja tej spółki" - podkreślił.

Dodał, że w strategii PGE mieszczą się akwizycje zarówno w kraju, jak i za granicą.

W ub. tygodniu minister skarbu Aleksander Grad poinformował w wywiadzie dla agencji Bloomberg, że PGE rozważa złożenie oferty w planowanej na przyszły rok prywatyzacji spółki Energa. Według niego, PGE mogłoby wykorzystać aktywa Energi przy projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.

Według wcześniejszych zapowiedzi, MSP planowało zaprosić inwestorów do rokowań w sprawie jej sprzedaży do końca pierwszej połowy 2010 roku, a do transakcji miałoby dojść na przełomie 2010/2011 roku.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy