Mija rok od nawiązania współpracy Petrolinvestu z Totalem

Rok temu Petrolinvest podpisał umowę o współpracy z francuskim Totalem. Polska firma spodziewała się wtedy rozpoczęcia wspólnych wierceń w połowie 2010 r. Teraz wiadomo, że trzeba będzie na nie jeszcze poczekać. Jak długo? Nie wiadomo.

Aktualizacja: 27.02.2017 01:04 Publikacja: 13.03.2011 10:30

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu

Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

- Przygotowujemy się wspólnie z Totelem do rozpoczęcia kolejnych prac na Koblandach – deklaruje [b]Bertrand Le Guern[/b], prezes Petrolinvestu. - Przeprowadziliśmy dodatkowe, bardzo skomplikowane pomiary. W połowie kwietnia powinniśmy mieć wyniki i interpretacje tych badań, na podstawie których będzie można podjąć decyzje o dalszym harmonogramie prac – dodaje.

Dlaczego badania trwały tak długo? - Ten proces, przy tak skomplikowanych strukturach, jakie tam się znajdują, jest bardzo czasochłonny – wyjaśnia Le Guern. - Liderem projektu jest Total i to on będzie decydował, kiedy i w którym miejscu rozpoczniemy wiercenia – dodaje prezes Petrolinvestu. Przypomina też, że za finansowanie pierwszego odwiertu na Koblandach, zgodnie z umową, odpowiada Total.

W połowie marca 2010 roku koncern Total zadeklarował, że przeznaczy na prace geologiczno-wiertnicze na obszarze należącej do Petrolinvestu koncesji OTG 70 mln USD. W zamian miał otrzymać 50 proc. praw do tej koncesji, jednak z wyłączeniem struktury Shyrak.

Właśnie Shyrak jest teraz priorytetem Petrolinvestu. Tamtejszy odwiert Shyrak1, który ma już 5,35 tys. metrów głębokości, trzeba będzie pogłębić. Jednak na razie nie wiadomo o ile. – Na pewno musi to być, co najmniej kilkaset metrów dla dokładnego przebadania złoża i określenia jego wartości – mówi Le Guern.

Co z pozostałymi koncesjami Petrolinvestu? Poza OTG spółka nabyła udziały w kazachskich koncesjach EmbaYugNieft, Profit i Aktau Transie. - Jeśli udałoby się nam znaleźć partnera do wspólnego zagospodarowania lub chętnego do ich odkupienia od nas, to chętnie pójdziemy w tym kierunku – mówi nam szef Petrolinvestu. Przypomnijmy, że wcześniej spółka Krauzego pozbyła się kilku koncesji zlokalizowanych w Rosji.

[srodtytul] Wywiad z Bertrandem Le Guernem, prezesem Petrolinvestu w poniedziałek w Gazecie Giełdy „Parkiet”[/srodtytul]

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni