Polska powinna wydobywać 4/5 potrzebnego gazu-MSP

Polska powinna dążyć do tego, by - podobnie jak Rumunia - importować jedynie jedną piątą gazu, którego potrzebuje, powiedział w środę minister skarbu, Mikołaj Budzanowski.

Aktualizacja: 13.02.2017 06:20 Publikacja: 28.11.2012 11:21

Obecnie co roku Polska zużywa około 14 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Dwie trzecie pochodzi z zagranicy, głównie z Rosji, a reszta czerpana jest z krajowych złóż.

"Model rumuński, gdzie 80 procent gazu jest z własnego wydobycia, a 20 procent pochodzi z importu, to jest dzisiaj nasz bardzo konkretny cel" - powiedział Budzanowski podczas przemówienia na forum chemicznym.

"Cel postawiony przed trzema spółkami skarbu państwa - PGNiG, PKN Orlen i Grupą Lotos - to cel wielomiliardowych inwestycji, zagospodarowania koncesji, które te firmy posiadają" - stwierdził.

Minister skarbu powiedział, że Polska może zmniejszyć import poprzez zwiększenie wydobycia gazu konwencjonalnego i łupkowego. "Mówimy dzisiaj o gazie konwencjonalnym, którego zasoby czekają na wydobycie, mówimy o gazie łupkowym, ale i tak zwanym tight gas, gazie ściśniętym w piaskowcu" - powiedział Budzanowski.

Według szacunków Polskiego Instytutu Geologicznego, zasoby gazu łupkowego w Polsce opiewają na 346-768 miliardów metrów sześciennych, podczas gdy zasoby gazu konwencjonalnego na 100 miliardów metrów.

Budzanowski mówił dwa tygodnie temu, że poszukiwania gazu w Polsce powinny przyspieszyć tak, by Polska mogła w 2020 roku wydobywać 10 miliardów metrów sześciennych gazu.

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw