Historyczny kontrakt Orlenu z Rosnieftem

PKN Orlen podpisał z rosyjskim Rosnieftem umowę na bezpośrednie dostawy ropy naftowej rurociągiem Przyjaźń. Wartość dostaw opiewa na 46 mld zł. Kurs spółki rośnie

Aktualizacja: 15.02.2017 07:55 Publikacja: 01.02.2013 14:14

Historyczny kontrakt Orlenu z Rosnieftem

Foto: Bloomberg

Kontrakt obowiązuje od dziś do końca stycznia 2016 r. Jak poinformował koncern, w określonych w umowie sytuacjach dostawy ropy naftowej mogą być również realizowane drogą morską do Gdańska.

W umowie ustalono poziom odszkodowań umownych (w wysokości nieprzekraczającej około 1,1 mln dol. miesięcznie).

Szacowana wartość dostaw to 15 mld dol., czyli ok. 46 mld zł.

Jest to historyczny kontrakt nie tylko ze względu na jego wartość. PKN dotąd kupował rosyjską ropę od dostawców. Rosyjskie firmy naftowe preferowały bowiem sprzedaż tego surowca przez pośredników.

Wyjątkiem były dostawy do Chin, które udzieliły Rosjanom, a konkretnie państwowym spółkom Rosnieft i Transnieft, kredytu w kwocie 25 mld dol. na zakup aktywów Jukosu w zamian za 20-letni kontrakt na dostawy 15 mln ton ropy rocznie. Rosyjski dziennik podkreśla, że jeśli szefowie spółek się porozumieją, będzie to jeden z najważniejszych kontraktów dla rosyjskich producentów ropy.

- Kontrakt z Rosneft Oil Company zamyka proces kontraktacji ropy naftowej dla zakładu w Płocku na najbliższe lata. Tym samym zapewniliśmy prawie 80 proc. dostaw umowami długoterminowymi. Ale ten kontrakt ma również inne szczególne znaczenie, bowiem po raz pierwszy w ponad 12-letniej historii firmy podpisujemy długoterminową umowę na zakup surowca bezpośrednio z producentem – podkreślił Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę