Krzysztof Bocian, który 1?kwietnia miał objąć funkcję wiceprezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ds. poszukiwań i wydobycia, złożył tzw. oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli wyrażającego zgodę na objęcie tego stanowiska. Spółka w oficjalnym komunikacie nie podała, dlaczego zostało ono złożone. Wiadomo jedynie, że zaistniały przesłanki, które w ustalonej wcześniej dacie uniemożliwiły Bocianowi objęcie funkcji wiceprezesa.
Jakie to były powody, prawdopodobnie wie jedynie zainteresowany i rada nadzorcza PGNiG. To właśnie na ręce jej przewodniczącego Bocian złożył oficjalne oświadczenie. Wczoraj cała rada nadzorcza spółki miała się zapoznać z jego szczegółami. Wówczas planowała też podjąć decyzję o dalszych krokach. Obrady przerywano jednak kilka razy i do zamknięcia tego wydania „Parkietu" jej stanowisko nie było znane. Z żadnym z przedstawicieli rady nadzorczej PGNiG ani z Bocianem nie udało nam się skontaktować.
Niejasne powody
Z niepotwierdzonych informacji „Parkietu" wynika, że przesłanką do złożenia oświadczenia był brak porozumienia obu stron w sprawie warunków pracy, w tym zwłaszcza finansowych. Nie można też wykluczyć innych powodów, które spowodowały wydanie oświadczenia przez Bociana.
W ocenie niektórych specjalistów jednym z nich mógł być zakaz konkurencji i brak zgody na jego skrócenie lub uchylenie w związku z pracą, jaką dotychczas wykonywał na rzecz amerykańskiego Chevrona. PGNiG i Chevron rywalizują w Polsce m.in. w obszarze poszukiwań ropy i gazu ze skał łupkowych. Inną przesłanką mógł być brak tzw. certyfikatu bezpieczeństwa, który jest wydawany przez służby specjalne i uprawnia do zapoznawania się z informacjami niejawnymi.
Pokonkursowe decyzje
Rada PGNiG decyzję o powołaniu Bociana na wiceprezesa spółki podjęła 27 lutego w następstwie wcześniej przeprowadzonego konkursu. Tego samego dnia zdecydowała też o powierzeniu funkcji wiceprezesa ds. finansowych Jackowi Murawskiemu. Kadencja obu miała się rozpocząć 1 kwietnia i skończyć 13 marca 2014 r. Spółka informowała, że rozpisanie konkursu na pierwsze ze stanowisk miało związek z realizacją strategicznego celu grupy, jakim są poszukiwania i wydobycie ropy i gazu. Wcześniej ten obszar działalności jedynie nadzorował Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG ds. IT i zakupów.