Ruszyły poszukiwania prezesów PGNiG i PGE

Waldemar Pawlak, Jan Chadam i Maciej Witucki to potencjalni kandydaci na członków zarządu PGNiG, o których spekuluje rynek.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:08 Publikacja: 20.11.2013 05:00

Waldemar Pawlak w zarządzie PGNiG?

Waldemar Pawlak w zarządzie PGNiG?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

W związku z ogłoszonym przez radę nadzorczą PGNiG konkursem na członków zarządu spółki ruszyła giełda nazwisk. Nieoficjalnie mówi się, że o fotel prezesa gazowego koncernu będzie ubiegał się Waldemar Pawlak, były wicepremier i minister gospodarki.

Potrzebny człowiek z branży

Osoba związana z PSL tłumaczy, że nie byłoby to zaskoczenie, ponieważ przykładów transferów z polityki do biznesu było już wiele, a Pawlak od dawna chciał się sprawdzić po drugiej stronie. Afera, jaka wybuchła po publikacji raportu NIK na temat negocjacji gazowych z Gazpromem, którym patronował Waldemar Pawlak, może jednak skutecznie pokrzyżować te plany.

Wśród nazwisk pojawiających się w kontekście konkursu na członków zarządu koncernu wymienia się również Macieja Wituckiego, byłego prezesa Telekomunikacji Polskiej. O jego ewentualnym zainteresowaniu stanowiskiem w PGNiG spekulowano już przy okazji ostatniego konkursu do zarządu gazowej spółki w czerwcu.

Analitycy nie chcą oceniać konkretnych nazwisk, ale podkreślają, że PGNiG potrzebuje zarządu, który będzie potrafił pokierować koncernem w zupełnie nowej dla niego sytuacji rynkowej. Jak wyjaśnia Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDM SA, spółka znajduje się w niezwykle ważnym momencie swojej historii. – Z jednej strony musi znaleźć miejsce na liberalizowanym rynku gazu, a z drugiej, poradzić z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą łupkowa rewolucja w USA – podkreśla.

W tej sytuacji czarnym koniem może okazać się Jan Chadam, obecny prezes Gaz-Systemu. Wśród potencjalnych kandydatów do zarządu PGNiG wymieniany jest już od kilku dni. – Dwa miesiące temu nadzór nad Gaz-Systemem przeszedł z resortu skarbu do Ministerstwa Gospodarki. Ponieważ mówi się, że Chadam nie jest ulubieńcem ministra Janusza Piechocińskiego, transfer do PGNiG wydaje się rozsądny – mówi nam osoba związana z gazową spółką.

Nie wiadomo, czy Jerzy Kurella, wiceprezes PGNiG ds. handlowych, pełniący obowiązki prezesa, zgłosi swoją kandydaturę. Z naszych informacji wynika, że może zostać on szefem EuRoPol Gazu, spółki PGNiG i Gazpromu, zarządzającej gazociągiem jamalskim. Niecałe dwa tygodnie temu Mirosław Dobrut złożył rezygnację z funkcji prezesa EuRoPol Gazu. Zrezygnował też wiceprezes Zdzisław Jamka. Prośba o odwołanie wpłynęła tuż przed zaplanowanymi posiedzeniami rady nadzorczej i walnego zgromadzenia akcjonariuszy firmy. Współudziałowcy z Gazpromu opuścili obrady WZA spółki, co uniemożliwiło wybór nowych członków zarządu.

Wakat w PGE

Dziś konkurs na prezesa i czterech wiceprezesów ogłosi także rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej. Dotychczasowy prezes Krzysztof Kilian zrezygnował z funkcji po zdymisjonowaniu jego współpracowników Bogusławy Matuszewskiej i Wojciecha Ostrowskiego. Po tej informacji kurs energetycznej spółki spadał wczoraj nawet o 4 proc.

O tym, że pozycja Kiliana jest zagrożona, spekulowano już wcześniej. – Był on prezesem, który nie bał się sporów z ministrem skarbu i twardo walczył o swoje racje – ocenia jeden z analityków. A sporów nie brakowało. Przykładem może być wstrzymanie przez zarząd PGE inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole. Po naciskach rządu wrócono do realizacji projektu. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki szefa PGE pełni Piotr Szymanek, jej dotychczasowy wiceprezes.

[email protected]

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni