Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że do programu rabatowego dotyczącego zakupów gazu ziemnego przez klientów strategicznych przystąpiło 30 odbiorców. Co ważniejsze ich zamówienia stanowią 85 proc. łącznego wolumenu gazu sprzedawanego w tym segmencie. Wielu pozostałych klientów rozważa przystąpienie do programu od 1 czerwca lub 1 lipca.

- Spółka walczy o klientów i reaguje na uwarunkowania rynkowe wynikające z liberalizacji rynku. Cieszymy się, że nasza oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem - mówi Mariusz Zawisza, prezes PGNiG cytowany w komunikacie prasowym. Jego zdaniem to oznacza, że podjęto słuszną decyzję dotyczącą polityki rabatowej. - Udany początek realizacji programu rabatowego pozwala mieć nadzieję, że cały program zakończy się sukcesem i zachęci klientów do dalszego korzystania z oferty PGNiG - twierdzi Zawisza.

Wcześniej PGNiG informowało, że ofertę rabatową skierowało do około 70 klientów strategicznych. Program obowiązuje od 1 maja do końca roku. Warunkiem przystąpienia do programu jest złożenie przez klienta oświadczenia o odbiorze co najmniej 80 proc. wcześniej zamówionych ilości gazu. Z oferty mogą też skorzystać nowi klienci.

Wszyscy przystępujący do programu otrzymują rabat w stosunku do ceny taryfowej. Jego wysokość odnosi się do aktualnych notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii i jest uzależniona od ilości oraz równomierności pobieranego surowca. Największe korzyści mają klienci odbierający równomiernie duże wolumeny błękitnego paliwa.

PGNiG zajmuje się obsługą klientów strategicznych, tj. odbierających ponad 25 mln m sześc. gazu rocznie, podmiotów nabywających gaz do dalszej odsprzedaży oraz nabywających go bezpośrednio ze złóż. Pozostali klienci grupy (około 6,5 mln) od sierpnia 2014 r. są obsługiwani przez firmę zależną PGNiG Obrót Detaliczny.