PGNiG ma umowę z Grupą Azoty na dostawy gazu

Kontrakt wart 3,3 mld zł zawarto na 3,5 roku. Pozytywnie oceniają go zarówno firmy, jak i analitycy.

Aktualizacja: 14.04.2016 07:41 Publikacja: 14.04.2016 06:00

PGNiG ma umowę z Grupą Azoty na dostawy gazu

Foto: GG Parkiet

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Azoty podpisały nową umowę na sprzedaż błękitnego paliwa. Na jej podstawie i kontraktów dwustronnych gazownicza grupa będzie dostarczała surowiec do pięciu podmiotów z Grupy Azoty. Chodzi o zakłady zlokalizowane w Tarnowie, Puławach, Policach, Kędzierzynie oraz do firmy Siarkopol.

Umowa obowiązuje do września 2019 r. W całym tym okresie wolumen dostarczanego paliwa może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m sześc. W efekcie wartość kontraktu szacowana jest na około 3,3  mld zł.

Obustronne korzyści

– Wynegocjowana umowa stanowi nowy etap współpracy pomiędzy naszymi spółkami. Dzięki podpisaniu kontraktów otrzymujemy nie tylko gwarancję stabilnych dostaw, ale także rynkowe mechanizmy zapewniające pozyskiwanie gazu w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi – zachwala Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty. Dodaje, że umowa wprowadza innowacyjne rozwiązania dla realizowanych dostaw, które wynikają z konkurencyjnej oferty złożonej przez PGNiG.

Umowa ramowa ma charakter otwarty i umożliwia zawieranie dodatkowych kontraktów na kolejne wolumeny gazu w przyszłości. – Podpisana umowa z naszym największym, a zarazem strategicznym odbiorcą gazu, to „nowe otwarcie" w historii naszych relacji – twierdzi Maciej Woźniak, wiceprezes ds. handlowych PGNiG. Jest przekonany, że to pozwoli grupie nie tylko utrzymywać pozycję lidera na rynku gazu w Polsce, ale również przyczyni się do szybkiego wzrostu sprzedaży.

Grupa Azoty rocznie zużywa ponad 2 mld m sześc. gazu. Zawarty kontrakt zapewnia jej około 1,3 mld m sześc. potrzebnego surowca. To duży wolumen również dla PGNiG. Spółka dla branży azotowej w Polsce dostarczyła w ubiegłym roku 1,8 mld m sześc. gazu.

Oceny analityków

Porozumienie zawarte pomiędzy PGNiG i Grupą Azoty pozytywnie oceniają analitycy. W ich ocenie umowa porządkuje sytuację na rynku gazu w Polsce. – Dziś obowiązująca taryfa jest znacznie wyższa niż ceny rynkowe i nie ma większego znaczenia ze względu na politykę rabatową stosowaną przez PGNiG. Zawarte porozumienie sankcjonuje zatem sytuację, w której ceny rynkowe decydują o tym, ile płaci się za gaz – mówi Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Jego zdaniem dzięki zawartej umowie PGNiG może sprzedawać Grupie Azoty więcej gazu niż dotychczas. Kliszcz spodziewa się, że w przyszłości będą zawierane podobne tego typu umowy z innymi dużymi odbiorcami błękitnego paliwa w naszym kraju.

– PGNiG musi zmieniać treść umów i formuł cenowych ze swoimi klientami również dlatego, że tego wymaga od spółki urząd antymonopolowy. Koncern musi też renegocjować długoterminowe umowy, na podstawie których sam sprowadza surowiec z zagranicy – twierdzi Kliszcz. Chodzi zwłaszcza o kontrakty na import gazu z Rosji i Kataru.

[email protected]

Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw