PGNiG: Regulacja współpracy

PGNiG Termika podpisała z Veolią Energia Warszawa umowę na sprzedaż ciepła w stolicy przez najbliższą dekadę.

Publikacja: 10.07.2018 05:09

PGNiG: Regulacja współpracy

Foto: Fotorzepa, Bartlomiej Żurawski Bartlomiej Żurawski

Spółki nie podają szczegółów. Tajemnicą objęta jest także wartość umowy. Wiadomo tylko, że ma ona obowiązywać do końca sierpnia 2028 r. z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Podano też, że kontrakt reguluje sprawy związane zarówno ze sprzedażą i zapewnieniem mocy cieplnej (z elektrociepłowni Siekierki i Żerań oraz ciepłowni Kawęczyn i Wola), jak i dostawami do sieci na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody.

– Umowa ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale również istotny walor proekologiczny. Zapewnia wieloletnie dostawy ciepła systemowego, które jest alternatywą dla przestarzałych kotłów i pieców domowych, a tym samym narzędziem w walce o czystsze powietrze w stolicy – zauważył Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Termika, której jedynym właścicielem jest giełdowa grupa gazowa.

Spółka nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące ewentualnej rozbudowy sieci na obszarach, gdzie występują największe problemy ze smogiem, spowodowane niską emisją. Z takimi borykają się dzielnice peryferyjne stolicy, np. Wawer.

– Codzienne pracujemy z mieszkańcami Warszawy, naszymi klientami, zapewniając im komfort cieplny i usługi efektywności energetycznej. To dla nich Veolia rozwija i unowocześnia infrastrukturę ciepłowniczą, modernizując istniejącą blisko 70 lat sieć i rozwijając ją do nowych obszarów miasta – dodał Jacky Lacombe, prezes Veolia Energia Warszawa.

Dziesięcioletnia umowa – jak ustaliliśmy – ma w głównej mierze charakter techniczny. Reguluje kwestie związane np. z odpowiedzialnością partnerów w sytuacjach awarii czy remontów. Jej długoletni charakter nie determinuje także cen ciepła dla mieszkańców stolicy. Branża ciepłownicza jest bowiem regulowana, a o taryfach decyduje prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Obie spółki są skazane na współpracę: Termika nie ma innej drogi dostaw ciepła systemowego dla mieszkańców stolicy, a Veolia nie ma alternatywnego dostawcy. Termika zaspokaja blisko 80 proc. zapotrzebowania Warszawy na ciepło i 65 proc. na energię elektryczną.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni