Nowy zakład ma być pierwszym, w którym będzie stosowana innowacyjna technologia wykorzystująca rozpuszczalniki do odzysku wysokiej jakości surowców z wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych. Strony nie podały, ile wydadzą na ten projekt ani kiedy ruszy produkcja.

– Zgodnie z przyjętą strategią MOL 2030 inwestujemy obecnie w rozwój biznesu petrochemicznego, a także rozszerzenie działalności w innych zaawansowanych sektorach przy współpracy z partnerami strategicznymi. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie naszych klientów na surowce z recyklingu, a jednocześnie pozostajemy orędownikami gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju – przekonuje Ferenc Horvath, wiceprezes wykonawczy ds. segmentu downstream w grupie MOL. Dodaje, że zamierzeniem koncernu jest osiągnięcie pozycji lidera w segmencie recyklingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a zawarte właśnie porozumienie stanowi pierwszy krok w tym kierunku.

Do 2030 r. grupa kapitałowa MOL chce zainwestować w petrochemię 4,5 mld USD. Część pieniędzy przeznaczy na projekty dotyczące zwiększenia wykorzystania recyklingu w działalności koncernu. TRF