Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 21:58 Publikacja: 04.03.2015 13:00
Foto: Bloomberg
Po raz drugi w półtorarocznej historii tworzenia portfela foreksowego aż czterech brokerów wykazało się stuprocentową trafnością swoich prognoz. W lutym sztuki tej dokonali: Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska, Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku, Krzysztof Wańczyk z ING Securities oraz Marcin Kiepas z Admiral Markets. Co więcej, aż 9 z 10 typujących graczy zakończyło luty nad kreską, a średnia z ich portfeli wyniosła 2,16 proc. i była nieznacznie niższa od wyniku szerokiego indeksu warszawskiej giełdy (2,3 proc.). Najlepszym wyczuciem w lutowych zmaganiach wykazał się Maciej Jędrzejak. Portfel ubiegłorocznego zwycięzcy portfela foreksowego zarobił w minionym miesiącu 8,18 proc. (wg nowej metodologii wynik jest sumą trzech prognoz brokera podzieloną przez trzy, wg starej metodologii, gdy stosowaliśmy proste sumowanie byłoby to aż 24,55 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie aktywa, w tym m.in. złoty i akcje notowane na GPW, powinny doświadczyć w tym miesiącu korekty spadkowej – spodziewają się analitycy. Wciąż zaś dużym optymizmem wykazują się oni w stosunku do metali szlachetnych.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
Styczeń na rynkach znów może stać pod znakiem wyższej zmienności, szczególnie ze względu na objęcie urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa. Jak się na to przygotować?
Wzrost cen kryptowalut zaszedł za daleko. Na rynku surowców i towarów grudzień powinien należeć do metali szlachetnych. Na giełdach znów mogą błyszczeć amerykańskie indeksy, ale są też szanse na wzrosty na GPW – tak wyglądają typy do grudniowych portfeli forex.
Mocniejszy złoty, wzrost notowań bitcoina oraz cen metali szlachetnych – to najczęściej pojawiające się typy ekspertów do portfeli foreksowych na ten miesiąc.
Na rynku walutowym najlepiej grać na spadek pary EUR/USD. Na rynku surowców wzrost cen może zanotować ropa naftowa. Giełdy? Szansa na zwyżki jest, ale przy podwyższonej zmienności – wskazują eksperci.
Po sierpniowych zawirowaniach wrzesień na rynkach również zapowiada się bardzo interesująco. Oczy ekspertów są zwrócone przede wszystkim na dolara, ropę naftową, DAX, ale też i WIG20.
– Amerykanie są dużym eksporterem rolnym, możliwe, że za chwilę będziemy oglądali sytuację odwrotną, że dojdą do tak wysokiego poziomu ceł, że zaczną na tym tracić i wtedy ta polityka będzie rewidowana – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolnego w Pekao.
Giełda amerykańska zbliża się do końca najgorszego kwartału w porównaniu z resztą świata od lat 80. ubiegłego wieku.
Rynki mają za sobą trudny koniec tygodnia, choć GPW wciąż pozostaje relatywnie silniejsza. Inwestorzy sami do końca nie wiedzą, co myśleć o amerykańskich cłach, a do tego coraz większe obawy budzi kondycja amerykańskich konsumentów.
Głównym powodem dalszego wzrostu ceny złota jest brak sprzedających – niewielu inwestorów kupiło je po niskich cenach, by teraz realizować zyski.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
WIG stracił w piątek 0,9 proc. Słabością raziły przede wszystkim największe spółki naszego parkietu. WIG20 spadł bowiem o blisko 1,2 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas