CAD/JPY
Kanadyjska gospodarka radzi sobie ostatnio bardzo dobrze, co powoduje, że podwyżka stóp na wrześniowym posiedzeniu Banku Kanady nie jest wykluczona. A Bank Japonii wciąż zamierza utrzymywać ultraluźną politykę monetarną. Dodatkowo CAD może wspierać odbicie cen ropy.
Złoto
Słaby dolar wyraźnie pomógł ostatnio notowaniom złota, podobnie obawy wokół sytuacji w Korei Północnej. Uważamy jednak, że oba czynniki nie mają szans utrzymać się w dłuższym terminie i należy spodziewać się powrotu notowań kruszcu poniżej 1300 dolarów za uncję.
DAX
EBC postara się utrzymać gołębi ton i nie doprowadzi do dalszego umocnienia euro podczas wrześniowego posiedzenia, co może pozytywnie wpłynąć na nastroje w Europie. Nastroje inwestorów powinno poprawić też zwycięstwo kanclerz Merkel.
Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank
EUR/RON
Pod koniec sierpnia kurs odbił się od szczytu ustanowionego w czerwcu tego roku. Biorąc pod uwagę dobre wyniki rumuńskiej gospodarki oraz dobre nastawienie do emerging markets, rumuńska waluta może się nieco umocnić względem euro.
Benzyna (USA)
Huragan Harvey spowodował wstrzymanie prac w rafineriach ropnych, odpowiadających za ponad 20 proc. produkcji, i wystrzał cen. Biorąc pod uwagę kończący się sezon wzmożonej konsumpcji w USA oraz potencjalne ustępowanie skutków huraganu, cena powinna spaść.
DAX
Wysokie zamówienia, jakie mają niemieckie przedsiębiorstwa, powinny sprzyjać ich wynikom finansowym, o ile znów silnie nie zacznie się umacniać europejska waluta. Nadal w Niemczech poziom wskaźników wyceny jest atrakcyjniejszy niż w USA.
Marek Rogalski, DM BOŚ
EUR/RUB
Siła rubla na tle innych walut od kilku tygodni nieco zaskakuje. Do tego warto dodać fakt rosnącego prawdopodobieństwa pojawienia się korekty euro na szerokim rynku.
FNATGAS
Cykliczność tego rynku objawia się na jesieni. Obecnie sprzyja temu też analiza techniczna.
RTS
Indeks moskiewskiej giełdy nadal znajduje się poniżej poziomu, przy którym zamknął 2016 r. Na wykresie widać zalążek hossy, natomiast w sierpniu udało się przełamać ważną linię spadkową i potwierdzić wstępujące spojrzenie rynku byka.
Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK
USD/RUB
Sądzę, że rosyjska waluta może zyskać wsparcie ze strony drożejącej ropy. Kurs USD/RUB przebił lokalne wsparcie i obraz techniczny też jest korzystny dla rubla. Poza tym dane z Rosji są przyzwoite, a dominujące teraz kwestie geopolityczne to relacje USA–Chiny/Korea.
Platyna
Patrząc na surowce, uważam, że mogą we wrześniu drożeć. Technicznie obiecująco wygląda platyna, która przebiła poziom oporu, co otwiera drogę do dalszych zwyżek.
S&P500
Korekta zbliża się do końca. Przed nami jeszcze jedna fala, która wyprowadzi indeksy na nowe szczyty. Sprzyjać będą temu solidne dane makro i brak sygnałów ze strony banków centralnych o zamiarze przyspieszenia normalizacji polityki pieniężnej.
Krzysztof Wańczyk, BM ING Banku Śląskiego
USD/JPY
Wrzesień może okazać się przełomowy dla dolara, ze względu na posiedzenie amerykańskiego Fedu, który może odnieść się do planowanej podwyżki stóp w grudniu tego roku. Pretekstem do zacieśnienia polityki monetarnej mogą być dobre dane makro z USA.
Owies
Długoterminowe prognozy pogody w USA wskazują na niskie prawdopodobieństwo wystąpienia susz, powodzi czy huraganów, dlatego warunki do uprawy zbóż powinny ulec poprawie. W związku z tym obawy o ograniczenie podaży surowca wydają się przesadzone.
Nasdaq
Wysokie tempo PKB w USA oraz optymistyczne prognozy wskazujące na dalsze przyspieszenie wzrostu gospodarczego windują notowania spółek wysokich technologii. W związku z tym należy oczekiwać dalszego wzrostu notowań akcji.
Mateusz Groszek, Admiral Markets
EUR/USD
Główny czynnik napędzający trend wzrostowy na euro przestał obowiązywać. Nowemu wybiciu nie towarzyszył wzrost rentowności obligacji niemieckich, co jest bardzo negatywnym sygnałem. Ponadto fundusze lewarowane posiadają zbyt dużo długich pozycji względem krótkich.
Pszenica
Obawy o rosnącą podaż ze strony Rosji oraz kolejny wzrost zapasów na całym świecie przełożyły się na zbyt mocną wyprzedaż. W krótkim terminie należy oczekiwać mocniejszego odreagowania ceny. W długim terminie notowania cały czas znajdują się w trendzie spadkowym.
SPX Volatility Index
W ciągu ostatnich 30 lat sierpień, wrzesień i październik dawały najgorsze stopy zwrotu. Wyprzedaż amerykańskich akcji powinna doprowadzić do wzrostu indeksu strachu i awersji do ryzyka. Ponadto inwestorzy mają zbyt dużo krótkich pozycji.
Pytania do... Marcina Kiepasa, głównego analityka Fundacji FxCuffs
Dolar, po osiągnięciu szczytu w grudniu 2016 r., notuje nieprzerwane spadki wobec złotego. Jaki może być zasięg tej zniżki?
Przecena dolara to z jednej strony efekt jego osłabienia wobec koszyka walut, a z drugiej reakcja na pozytywne zaskoczenia ze strony wyników polskiej gospodarki i budżetu, przy jednoczesnym wciąż ograniczonym ryzyku politycznym. Ostatnie, korzystne dla dolara dane zmieniają nieco optykę, ale nie są w stanie zahamować presji na jego deprecjację. I to zarówno w relacji do złotego, jak i np. do waluty europejskiej. Zmiana trendu byłaby możliwa, gdyby obok dobrych danych ze Stanów Zjednoczonych jednocześnie pojawiła się seria rozczarowujących danych z Polski (a w przypadku pary EUR/USD ze strefy euro). Na razie się na to nie zanosi. Dlatego kurs pary USD/PLN może jeszcze spaść do w okolice 3,44–3,5 zł, co korelowałoby ze wzrostem notowań EUR/USD w okolice 1,22. Tam też widziałbym kres osłabienia dolara.
W związku z napięciami politycznymi w ostatnich miesiącach obserwujemy silny ruch w górę notowań złota. Co dalej z ceną tego kruszcu?
Wzrost napięcia geopolitycznego to tylko jeden powód zwyżek cen złota. Drugim jest słabnący dolar, a trzecim drożejące surowce, co przyciąga nowych inwestorów. Wybicie cen złota powyżej 1300 dolarów, a więc wybicie górą z półrocznej konsolidacji, otwiera drogę do 1374,7 dolara, czyli szczytu z 11 lipca 2016 roku.
Sierpień był dość udany dla WIG20, czego nie można powiedzieć o średnich i małych spółkach. We wrześniu możemy spodziewać się podobnej sytuacji?
We wrześniu oczekuję kontynuacji zwyżek na GPW, które wywindują indeks WIG powyżej historycznych rekordów z 2007 roku. Tyle tylko że tym razem popyt nie będzie się już tak mocno koncentrował na największych i najbardziej płynnych spółkach (aczkolwiek to wciąż one będą motorem napędzającym zwyżki), ale inwestorzy zaczną też szukać okazji inwestycyjnych wśród spółek z indeksów sWIG80 i mWIG40. Pogorszenia koniunktury na giełdach oczekuję dopiero pod koniec roku, gdy rynkom akcji powinna mocno zacząć ciążyć szeroko rozumiana polityka (m.in. Donald Trump, zamieszanie wokół Korei Północnej czy spór pomiędzy Polską a Komisją Europejską).