Styczniowy przyrost można tłumaczyć na dwa sposoby. Z jednej strony dużą zasługę ma w tym firma XTB. W ciągu poprzedniego miesiąca liczba prowadzonych rachunków związanych z polskim rynkiem akcji wzrosła w tej firmie o 9,2 tys. W tym miejscu warto przypomnieć, że w styczniu broker wystartował z akcją marketingową zachęcającą do otwarcia konta (nowi klienci mogli otrzymać jedną darmową akcję firmy Axa) i, jak mogą sugerować statystyki, działania te przyniosły wymierne efekty.

Czytaj więcej

Trudne życie brokerów z zagraniczną konkurencją

Drugim elementem, który pomógł brokerom w styczniu, to dobre nastroje rynkowe. Wzrosty na warszawskiej giełdzie kuszą kolejne osoby do otwierania konta. W efekcie przyrost rachunków można było zauważyć w zasadzie u większości brokerów, którzy obsługują klientów indywidualnych. Ponad 1,2 tys. rachunków przybyło w DM BOŚ oraz w BM mBanku. W Santander BM liczba prowadzonych kont wzrosła o prawie 800 sztuk, w BM ING BSK o prawie 600, a w BM PKO BP o ponad 460.

Co ciekawe, wzrost liczby rachunków widać było także w 2022 r. Trendu wzrostowego w tym zakresie nie była w stanie przerwać trwająca bessa. Według oficjalnych danych KDPW w 2022 r. przybyło ponad 230 tys. kont. Wynik ten robi wrażenie, ale trzeba na niego wziąć też poprawkę. W ubiegłym roku w statystykach KDPW pojawiła się po raz pierwszy firma XTB, która „dołożyła” do danych prawie 130 tys. rachunków. Nawet jeśli jednak w całości pominąć wpływ XTB na statystyki, to i tak mamy wzrost liczby rachunków, który w ciągu 12 miesięcy wyniósł aż 101 tys., co jest naprawdę imponującym wynikiem.

Radość maklerów z tego faktu byłaby jeszcze większa, gdyby znacząca liczba klientów indywidualnych faktycznie zaczęła aktywnie handlować na rynku. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.