Styczniowy przyrost można tłumaczyć na dwa sposoby. Z jednej strony dużą zasługę ma w tym firma XTB. W ciągu poprzedniego miesiąca liczba prowadzonych rachunków związanych z polskim rynkiem akcji wzrosła w tej firmie o 9,2 tys. W tym miejscu warto przypomnieć, że w styczniu broker wystartował z akcją marketingową zachęcającą do otwarcia konta (nowi klienci mogli otrzymać jedną darmową akcję firmy Axa) i, jak mogą sugerować statystyki, działania te przyniosły wymierne efekty.
Czytaj więcej
Udział zdalnych członków GPW w obrotach na rynku akcji wciąż rośnie. Trend ten trudno będzie powstrzymać. Globalizacja handlu ma swoje zalety, ale też i wady – wskazują lokalni pośrednicy.
Drugim elementem, który pomógł brokerom w styczniu, to dobre nastroje rynkowe. Wzrosty na warszawskiej giełdzie kuszą kolejne osoby do otwierania konta. W efekcie przyrost rachunków można było zauważyć w zasadzie u większości brokerów, którzy obsługują klientów indywidualnych. Ponad 1,2 tys. rachunków przybyło w DM BOŚ oraz w BM mBanku. W Santander BM liczba prowadzonych kont wzrosła o prawie 800 sztuk, w BM ING BSK o prawie 600, a w BM PKO BP o ponad 460.
Co ciekawe, wzrost liczby rachunków widać było także w 2022 r. Trendu wzrostowego w tym zakresie nie była w stanie przerwać trwająca bessa. Według oficjalnych danych KDPW w 2022 r. przybyło ponad 230 tys. kont. Wynik ten robi wrażenie, ale trzeba na niego wziąć też poprawkę. W ubiegłym roku w statystykach KDPW pojawiła się po raz pierwszy firma XTB, która „dołożyła” do danych prawie 130 tys. rachunków. Nawet jeśli jednak w całości pominąć wpływ XTB na statystyki, to i tak mamy wzrost liczby rachunków, który w ciągu 12 miesięcy wyniósł aż 101 tys., co jest naprawdę imponującym wynikiem.
Radość maklerów z tego faktu byłaby jeszcze większa, gdyby znacząca liczba klientów indywidualnych faktycznie zaczęła aktywnie handlować na rynku. Na to jednak trzeba jeszcze poczekać.