Markowe analizy

Aktualizacja: 06.02.2017 10:51 Publikacja: 08.01.2001 05:35

Tomasz Marek

DB BMT S.A.

BRE

Długoterminowe oznaczenie dotyczące tego papieru, które zaprezentowałem w swym komentarzu z 11 grudnia 2000 r. nie ulega większym zmianom. Jednak ostatnie wzrosty BRE spowodowały spore zmiany w obrazie średnio i krótkoterminowym dlatego też należy powtórnie przyjrzeć się temu papierowi. Chodzi mi przede wszystkim o dwie rzeczy : zwyżka rozpoczęta w listopadzie minionego roku doprowadziła do pokrycia lokalnego szczytu z 14 sierpnia 2000 r. (146 PLN), który według moich poprzednich oznaczeń był początkiem fali czwartej w obrębie impulsu biegnącego od 1994 r.. Po drugie ta ostatnia fala wzrostowa daje się bardzo czytelnie podzielić na Elliottowską piątkę (wykres1), która już, lub wkrótce się zakończy. W związku z powyższymi faktami zmodyfikowałem całe oznaczenie od dna z października 1998 r. w następujący sposób. Klin kończący nie był uwieńczeniem całej fali trzeciej rozpoczętej w listopadzie 1994 r. ale zakończeniem fali trzeciej niższego stopnia w obrębie impulsu rozpoczętego w październiku 1998 r. Z takiego oznaczenia jasno wynika, iż dno z 31/10/2000 r. było dnem fali czwartej impulsu, o którym mówiłem powyżej. W takim przypadku cały czas znajdujemy się w fali trzeciej rozpoczętej w listopadzie 1994 r. a ostatnie wzrosty były pierwszym akordem jej fali piątej w piątej lub też w pesymistycznym wariancie całą falą piątą. Powyższa gmatwanina fal jest skomplikowana ale dokładna analiza długoterminowego wykresu może sporo wyjaśnić (wykres2). Wobec powyższych faktów pozostaje jeszcze jeden problem: czy wzrosty od października 2000 r. będą ?zwykłą? piątką czy też fala ta ulegnie wydłużeniu. Wedle teorii fala piąta musi znieść minimum 70 % fali czwartej co w naszym przypadku zostało już wykonane. Wydłużenia w fali piątej występują zwykle kiedy fala pierwsza i trzecia są zbliżone pod względem przebytego dystansu. W naszym przypadku fala trzecia (od 12/03/1998 do szczytu na 159,5 PLN) jest wyraźnie dłuższa zarówno w punktach jak i procentach wobec czego wydłużenie w fali piątej jest mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Co w takim przypadku robić ? Wydaje mi się , iż kupowanie tego papieru na obecnych poziomach cenowych jest ryzykowne ? istnieje możliwość zakończenia co najmniej krótkoterminowej fali wzrostowej. Lepiej poczekać na większą korektę, której charakter i zasięg może podpowiedzieć nam gdzie tak naprawdę się znajdujemy. Pierwsze wsparcia to strefa 135 ? 130 PLN gdzie znajduje się przyspieszona linia trendu oraz dno fali czwartej. Niewiele niżej ( 128 PLN) znajduje się główna linia trendu impulsu rozpoczętego w listopadzie minionego roku. Otwieranie długich pozycji w tym obszarze daje szansę na sukces pod warunkiem, iż ze szczytu który już wystąpił lub wystąpi niebawem nie zobaczymy piątki spadkowej. Proponuje wiec uważną obserwację nadchodzącej korekty ze szczególnym uwzględnieniem wykresów minutowych.

Kable Holding

Zdecydowałem się dołączyć ten papier do mojej listy ze względu na przyzwoitą płynność oraz ciekawy obraz techniczny. Nie ulega wątpliwości, iż w październiku 1997 r rozpoczęła się korekta pięknej hossy, która trwała na tym papierze w latach 1994 ? 1997. Pierwotnie wydawało mi się, iż spadki z okresu październik 1997 ? wrzesień 1998 są całą i wystarczającą korektą tej hossy a od tej ostatniej daty rozpoczęło się mozolne budowanie nowego trendu wzrostowego. Jednak pokonanie den na 4,9 PLN we wrześniu minionego roku a w szczególności naruszenie dna z 28/08/1998 r (4,08 PLN) zburzyło to oznaczenie i zmusiło mnie do szukania nowych oznaczeń dotyczących tego papieru. W chwili obecnej preferowane przeze mnie długoterminowe oznaczenie spadków rozpoczętych w październiku 1997 r. wygląda tak ?(wykres3). Założyłem w nim, iż ta ogromna korekta przyjmie postać zygzaka (A-B-C), którego pierwszą częścią (październik 97 ? sierpień 1998) była korekta płaska. Wiele wskazuje na to, że od lutego minionego rkcyjna jak ww. spadki. Jeśli fala ?A? miałaby być równa fali ?C? w procentach to potencjalne dno powinno wypaść w okolicach 2,1 PLN za akcję. W krótkim horyzoncie czasowym szczyt z początku grudnia 2000 r. był zapewne kulminacją fali czwartej w obrębie fali trzeciej rozpoczętej w lipcu 2000 r. (wykres4). W takim przypadku należy obecnie oczekiwać spadków co najmniej w okolice poprzedniego dna z 13/10/2000 r. Stosując różne metody analityczne szacuję, iż dna ww. fali trzeciej można szukać w strefie od 4,1 ? 3,75 PLN za akcje. Biorąc pod uwagę piątkową cenę omawianego papieru wydaje mi się, iż zamknięcie długich pozycji biorąc pod uwagę szacowany spadek może być w dalszym ciągu opłacalne.

Optimus

Powrót do tej spółki należy traktować jako powrót do całej branży, w której na przestrzeni ostatnich tygodni zaszły dość istotne zmiany (wzrosty Softbanku, ComArchu, Prokomu) a Optimus został wybrany przeze mnie jako jeden z jej reprezentantów. Nadal podtrzymuję swe długoterminowe oznaczenia zaprezentowane w komentarzu z 20 listopada 2000 r. i oczekuję, iż docelowy zasięg spadków na tym papierze to strefa 73,3 ? 69,5 PLN gdzie znajduje się fala druga wydłużonej piątki w obrębie impulsu zapoczątkowanego 18 grudnia 1998 r. (wykres5). Jednak zwyżka tego papieru z ostatnich tygodni była zbyt duża aby zakwalifikować ją jako zwykłą korektę niższego rzędu. Wobec tego faktu oraz wobec struktury, która ukształtowała się w obrębie spadków od września do grudnia 2000 r. (wykres6) wydaje mi się, iż istnieje możliwość kontynuacji zwyżki zarówno omawianego papieru jak również całego sektora w średnim horyzoncie czasowym. Potwierdzeniem tego faktu będzie ewentualny wzrost Optimusa powyżej 132,5 PLN czyli zajście na dno pierwszego impulsu spadkowego, który biegł od historycznego szczytu omawianego papieru co również zbiegłoby się w czasie z pokonaniem średnioterminowego trendu spadkowego poprowadzonego przez szczyty z września i listopada minionego roku. Minimalny zasięg ewentualnej zwyżki szacowałbym na strefę od 155 ? 170 PLN. Dobrą okazją do kupna będzie ewentualne zejście ceny Optimusa w okolice 105-110 PLN ( w takim przypadku linia obrony będzie dopiero na 91,5 PLN) lub pokonanie w górę ww. linii trendu spadkowego.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy